Подписаха Меморандум за възстановяване на Централна минерална баня в София като общински термален център

292

Събитието е по инициатива на Българската асоциация за термално наследство (БАТН) и документът е изготвен с тяхно участие


Снимка: Citybuild.bg

След продължителни преговори с всички представени в Столична община партии, вчера по случай 112-та годишнина от откриването на Централна минерална баня "София" в сградата на СО на ул. "Париж" 1 беше подписан Меморандум за възстановяване на банята като общински термален градски център. Документът беше подписан от кмета на София Васил Терзиев, председателя на Столичния общински съвет Цветомир Петров, Цветелина Симеонова-Заркин за МК „Продължаваме Промяната – Демократична България“, от Еньо Савов за ПП БСП, както и от Деян Николов за  "Възраждане". Документът ще остане отворен и към него могат да се присъединят и други групи и общински съветници. Вижте текста на Меморандума тук.

Източник: CО

"Това е голяма победа по пътя към крайната ни цел. Да си честитим и да си пожелаем успех в следващите стъпки - създаване на работна група, която да начертае бъдещето на Централна минерална баня “София”, коментират от БАТН. Вирджиния Захариева от Българската асоциация за термално наследство посочи, че е изключително важно сградата на Централната минерална баня (сега Регионален исторически музей) да върне първоначалната си функция и да се превърне в общински термален градски център. 

Снимка: Citybuild.bg

"За нас темата за минералната вода, термалното наследство на София е от изключителна важност и е една от темите, по които трябва да имаме широк консенсус, всички да работим заедно, за да можем да се възползваме от този толкова уникален за града ни ресурс", каза кметът Васил Терзиев. "Като град имаме минерални води, планини, реки, минерални води и това е една от темите, по които сме изключително чувствителни, където работим заедно и се грижим да оставим нещо хубаво на следващите поколения - ресурс, който пазим и развиваме. Този Меморандум е първа малка символна стъпка, за да покажем, че можем да работим заедно община и неправителствен сектор, че има посока, за да можем да придвижим големите неща от дневния ред за софиянци“, допълни още Терзиев.

Снимка: Citybuild.bg

"Банята е перлата на термалното богатство на София - в сърцето на София! Време е минералните води да бъдат оценени по достойнство - като уникалната добавена стойност, която дават на София като туристическа дестинация и като ресурс, който не трябва да се излива в канала - буквално", казват от "Спаси София".

Снимка: Citybuild.bg

През март Българската асоциация за термално наследство сигнализира за рушащи се фасади и помещения на сградата на Централна минерална баня. От БАТН настояват за обезопасяване, укрепване, обследване, изработване на проект за консервация и реставрация на недвижимата културна ценност и връщане на оригиналната й функция.

Снимка: Citybuild.bg

Централната минерална баня е построена по проект на архитектите Петко Момчилов и Йордан Миланов, а автор на орнаментите е художникът Харалампи Тачев. Открита е преди 112 години на 13 май 1913 година. Банята е затворена преди близо 40 години. Едната част от нея е реконструирана и предоставена на Регионалния исторически музей, а североизточното крило е изоставено и в момента се намира в недобро състояние. През 1998 г. Централната минерална баня е обявена за недвижима културна ценност от национално значение.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

В нея ще се провеждат тренировки и занятия по борба, джудо, карате, бокс и други силови спортове

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Проектът поставя началото на нов високотехнологичен бизнес парк в подножието на Лозенската планина, създаден с фокус върху съвременна работна среда, устойчивост и връзка с природата, казват от ИПА  

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Адаптираната версия на българския павилион от Венецианското биенале по архитектура миналата година може да видите до 15 август в Регионалния етнографски музей