Повече зеленина ще има по облагородената "Алея на розите" в Сливен

524

Пешеходната зона по улица „Никола Фурнаджиев“ е обновена с места за отдих с водни стени и чешма


Община Сливен започна изпълнението на проекта в края миналата година, а неговото приключване вече е факт. „Доволен съм от крайния резултат. Това е един проект, който премина през различни перипетии. Първоначално беше планирано алеята да е по-тясна, основно заради ограниченията в бюджета. Целият проект е изпълнен за около 420 хиляди лева с ДДС, а е голям обемът от работа“, каза кметът Стефан Радев и допълни, че засадената пълзяща растителност трябва да покрие голяма част от алеята, като така ще се получи зелен тунел, който да свързва Градската градина с парк „Юнак“.

„Искахме да се възстанови старата слава на тази алея в града – като „алеята на розите“, с много озеленяване, с нови места за отдих и за срещи на хората. Има водни стени като атракция и които предполагат разхлаждане през горещите месеци. Наистина, с бюджета, който имаше този проект, ефектът е добър“, добави още Радев.

Целта на проекта е да се облагороди околното пространство чрез изграждане на нова зелена инфраструктура. Той съчетава редица мерки за адаптация и смекчаване към климатичните промени, обособяване на зони за борба със затоплянето в градска среда и така наречения ефект на „топлинния остров“. По цялата дължина на алеята са монтирани нови пейки за отдих, изградени са водни стени, поставени са нови кошчета за отпадъци, изградена е система за капково напояване на растителността.

ОЩЕ НОВИНИ

Габрово проучва възможностите за изграждане на модерни квартални топлоцентрали

Габрово проучва възможностите за изграждане на модерни квартални топлоцентрали

Макар пилотната инициатива да обхваща ограничен периметър, той е част от по-широка визия за развитие на устойчиви енергийни решения в града

Подземията на София: дискусия и прожекция

Подземията на София: дискусия и прожекция

Събитието е организирано от Клуб "Смисъл" и Екипът на София и ще е с участието на кмета на район "Слатина" Георги Илиев

Откриха нов закрит тенис корт в Радомир

Откриха нов закрит тенис корт в Радомир

Обектът е изграден по Националната програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти за 2023 г.