Улица "Никола Фурнаджиев" в Сливен става зелен коридор между Градската градина и парк "Юнак"

702

Ще бъдат поставени озеленени арки, ще бъдат засадени цветя и различни видове дървета, предвидени са и кътове за отдих и чешми


Пешеходната зона по ул. „Никола Фурнаджиев“ в Сливен ще бъде трансформирана в зелен коридор между Градската градина и парк „Юнак“. Това става възможно благодарение на пилотен проект за адаптация към изменението на климата. Целта е да се намали ефекта на т.нар. „топлинен остров“, който е резултат от цялостното затопляне в градовете заради големия дял на тъмни и непромокаеми повърхности като асфалт и сгради, недобра въздушна циркулация, по-малко зелени площи и др.  

Ул. „Никола Фурнаджиев“ се намира в централната градска част и от недалечното минало е известна като „улицата с алеята на розите“. Изработеният идеен проект предвижда да бъде увеличена растителността. По цялото протежение на улицата с дължина от 280 метра ще бъдат поставени П-образни арки с катереща се растителност, която ще увеличи обема на зелените зони. Ще бъдат обновени насажденията от рози, ще има много други цветя и различни видове дървета. Предвидени са кътове за отдих, чешми за хора, както и чешми за кучета и котки. В зеления коридор ще бъде осигурен архитектурен достъп за хора с физически затруднения. На две места електронни табла ще показват часа, датата, температурата и влажността на въздуха.  

Според документа се предвиждат още следните дейности: премахване на плочки с цел увеличаване зелената площ и попивност на почвата; изграждане на поливна система, свързана с бъдещ водопровод от сондаж в парк „Юнак“ (дотогава ще се ползва вода от ВиК оператор); изграждане на фонтанка, подмяна на бетонова настилка с градинска пътека при максимално редуциране и намаляване на площта на бетона и поставяне на нови плочки. Предстои процедура на инженеринг по проекта "Зеленият коридор на Сливен".  

Източник: Община Сливен

Проектът „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“ е по Програма „Опазване на околната среда и климатичните промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Водещ партньор е Националният доверителен екофонд /НДЕФ/, а от страна на донорите - Асоциацията на местните и регионални власти (KS) в Норвегия, в сътрудничество със Западно-норвежкия изследователски институт. Продължителността на проекта е 46 месеца. Финансирането за всяка от осемте общини е за 276 000 евро или 539 809,08 лева. Мерки за адаптация към климатичните промени ще бъдат изпълнени в още 7 общини: Бургас, Варна, Кърджали, Пловдив, Русе, Сливен, Стара Загора, Столична (София). Във всяка от тези общини ще бъде осъществен по един иновативен пилотен инвестиционен проект, съответстващ на специфичните нужди и условия на конкретното населено място. Линк към сайта на проекта.

ОЩЕ НОВИНИ

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

На мястото ще има и триизмерен надпис от цветни букви, подобен на поставения пред раннохристиянската базилика в града

Районните кметове във Варна ще представят списък с малки инфраструктурни ремонти

Районните кметове във Варна ще представят списък с малки инфраструктурни ремонти

Пътностроителните фирми имат възможност да осигурят по една бригада за бърза рехабилитация на различни елементи на градската среда

Стартира изграждането на Младежки център в Асеновград

Стартира изграждането на Младежки център в Асеновград

Инвестицията е в размер на близо 1 800 000 лв. и се финансира със средства от Европейския съюз (ЕС) по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)