Правителството одобри 400 000 лева за Рилския манастир
Средствата са за ремонт, консервация и реставрация, както и за други дейности по опазване и представяне на културната ценност във връзка с 40 години от включване на манастира в списъка на ЮНЕСКО
Снимка: Рилска света обител
Със свое постановление миналата седмица правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерство на културата в размер на 400 000 лв. за Рилския манастир „Свети Иван Рилски" (за източноправославното вероизповедание - на Българската православна църква - Българска патриаршия).
Манастирът е сред най-значимите културни паметници в България, символ на страната, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Рилският манастир, в това число и Хрельовата кула, църквата, манастирските сгради и църквата „Свети Лука" са обявени през 1927 г. за „народна старина". През 1968 г. Хрельовата кула е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата от Средновековието. На 7-ата сесия на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО, проведена през 1983 г. във Флоренция (Италия), Рилският манастир е обявен за обект на световното културно наследство. В него се пазят ръкописи, старопечатни книги, документи от 14 век - 19 век, а в музея - много старинни предмети като черковна утвар, жезли, икони, оръжия, монетна колекция и др.
През 1922 г. Рилският манастир, гробът на Св. Йоан Рилски (включващ църквата ,,Успение на Св. Йоан Рилски" и постницата "Св. Йоан Рилски"), скитът „Свети Лука" (включващ църквите „Свети Лука" и „Свети Покров Богородичен") и килийното училище, метохът "Орлица" с църквата „Св. св. Петър и Павел" и църквата „Успение Богородично" са обявени за групови архитектурни, исторически и художествени комплекси от „национално значение", а метохът "Пчелина" - за групов архитектурен и исторически комплекс от „местно значение".