Представиха проект за изграждане на нов храм в Благоевград
Автор е арх. Георги Витанов
Композицията следва каноните на православната църковна архитектура. Сградата е организирана на няколко функционални нива, които включват параклис, помещения за социални дейности и технически зони. На партера е разположен основният кораб на храма, на второ ниво е оформен балкон с визуална връзка към централното пространство, а в камбанарията – галерия.
Идеята за изграждане на храм, посветен на св. вмчк Мина, има дълга история, започнала още през първата половина на ХХ век, когато Благоевград (тогава Горна Джумая) се утвърждава като важен административен и духовен център в региона. През годините инициативата преминава през различни етапи и трудности. През последните 25 години за нейното осъществяване работиха митрополити, всички благоевградски кметове, областни управители, председатели на общински съвет, общински съветници и граждани. С решение на Общинския съвет от ноември 2022 г. имотът за изграждане на храма е дарен на Българската православна църква в лицето на Неврокопската света митрополия. Теренът е в непосредствена близост до открития пазар в Благоевград.
Проектът за храм „Св. вмчк Мина” вече има разрешение за строителство. От Община Благоевград призовават гражданите да подкрепят каузата за изграждане на храма:
Дарителска сметка:
Име на получателя: „Свети Великомъченик Мина“
Адрес: гр. Благоевград, ул. „Чакалица“ №1А, п.к. 2700
IBAN: BG33UBBS80021039814250