Предстои протест във връзка с инвестиционно намерение за висока сграда на мястото на старата баня на Ситняково

537

Теренът е частна собственост и в момента там се намира фитнес


В 8:00 часа на 26 юли (петък) се очаква граждани да протестират пред старата баня на Ситняково. Причината е, че в средата на юни главният архитект на Столична община Здравко Здравков е одобрил изменение на план за застрояване в имот с идентификатор 68134.408.329 в район „Оборище“. Заявлението от 29 ноември 2023 година е от собственика на терена „Атама Уелнес енд СПА“ ООД, които имат фитнес клуб на мястото. С проекта се предвижда промяна в характера на застрояването, като от ниско то става високо 16 етажа - в съответствие с максимално допустимите показатели за зоната. Проектант е арх. Цветан Петров - IPA Architecture and more.

На няколко дървета в района около бул. „Ситняково“ се появиха прикачени текстове, които изразяват безпокойството на хората относно това какво предстои да се строи на мястото на старата баня. В текста се казва, че главният архитект на София и кметът на „Оборище“ са одобрили новия строеж. „Самата теза работи добре като обвинение, защото хората не знаят, че районната администрация не одобрява такива високи строежи. Нашите правомощия са за сгради до 15 метра и 5 етажа. За такъв стоеж ние можем само да дадем становище и то е ясно изказано в официалното ни писмо до главния архитект на София“, казва районният кмет Георги Кузмов на своята Фейсбук страница.

Снимка: Район „Оборище“

В становището си администрацията на района заявява, че толерира изграждането на нови модерни сгради, но държи те да хармонират с околната среда и визията на квартала и да спазват всички законови разпоредби за отстояния, комуникации и озеленяване. „При нашата среща с инвеститора сме предложили, поради протестираната кота корниз на сградата, въпреки че не e задължително, на по-ранен етап при готовност на проекта той да бъде представен в района за обществено обсъждане. Инвеститорите със сигyрност са взели предвид всички инфраструктурни строително-монтажни дейности, планирани в непосредствена близост, в това число вертолетна площадка и лъч на метрото“, се казва в становището. В него се отбелязва още, че проектът „изглежда изключително интересен, модерен и добър и неговите предимства трябва да бъдат защитени като част от общ идеен план за квартала“. „Хората имат право да се притесняват, защото никой не е виждал окончателния проект, дори и районната администрация, освен идейния на много ранен етап“, допълва Кузмов.

Хората обаче питат защо след като районната администрация още не е одобрила проекта, в заповедта на главния архитект се казва, че е представено положително становище от кмета на район „Оборище". Те настояват казусът да им бъде разяснен, а кметът на района потвърждава, че на място в петък ще има представители от администрацията.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

В нея ще се провеждат тренировки и занятия по борба, джудо, карате, бокс и други силови спортове

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Проектът поставя началото на нов високотехнологичен бизнес парк в подножието на Лозенската планина, създаден с фокус върху съвременна работна среда, устойчивост и връзка с природата, казват от ИПА  

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Адаптираната версия на българския павилион от Венецианското биенале по архитектура миналата година може да видите до 15 август в Регионалния етнографски музей