При осигурено финансиране и спазване на строителния график стадион "Арена Варна" може да бъде завършен до година и половина

261

Във връзка с издръжката на стадиона се предвижда и развитие на жилищни, търговски и обслужващи обекти около него 


Напредъкът по строителството на стадион „Арена Варна“, моделът за дългосрочната му експлоатация и визията за развитието на прилежащото пространство бяха представени вчера на брифинг от ръководството на „Спортен комплекс Варна“ АД. В срещата с медиите участваха изпълнителният директор на дружеството Пламен Андреев, финансовият консултант Ивелина Шабан и техническият ръководител на строежа инж. Станислав Василев. 

Стадион „Арена Варна“ ще е отворен за всички спортни клубове, за културни и обществени събития. Финансирането на довършителните дейности е осигурено чрез увеличение на капитала на дружеството в размер на над 43,8 млн. евро. Държавата като нов акционер участва с 15,3 млн. евро, а останалата част от 28,5 млн. евро се осигурява от „Химимпорт“. Според ръководството на „Спортен комплекс Варна“ подобни стадиони не могат да се издържат единствено от спортни събития, затова се предвижда развитие на жилищни, търговски и обслужващи обекти в района около него, чиито приходи да подпомагат неговата поддръжка и експлоатация. Пространството около съоръжението е в етап на устройствено планиране и ще се развива поетапно през следващите години. Обединяването на парцелите ще позволи постигане на цялостен архитектурен облик с акцент върху три основни сгради, около които ще се оформят търговски зони и зелени пространства, казват от ръководството на „Спортен комплекс Варна“. 

Проектът обхваща територия от над 127 хиляди квадратни метра, като стадионът ще бъде с капацитет над 22 000 седящи места и ще отговаря на стандартите на ФИФА и УЕФА. Съоръжението включва подземен паркинг, административни и обслужващи зони, както и пространства за спортни и обществени дейности. В рамките на проекта вече е оформен обществен площад с площ от около 12 хил. кв. м пред стадиона, предназначен за културни и масови събития, изложби и обществени инициативи. Предвижда се и изграждане на нов плувен басейн в близост, както и развитие на допълнителни спортни обекти. 

Източник: „Спортен комплекс Варна“ 

Към момента строителството е в напреднал етап. Основната стоманобетонна конструкция на секторите А, Б и В е завършена, а по сектор Г се работи активно. Изпълнява се монолитна стоманобетонна конструкция с високоякостен бетон. Всички сектори ще бъдат покрити с козирки, като монтажът на тези на секторите А и В е в ход, а в следващите месеци предстои работа и по секторите Б и Г. 

Още през 2007 година е сключен договор с архитектурната фирма GMP (Gerkan, Marg and Partners), базирана в Хамбург, за проектиране на генерален план и идеен проект. Първоначалният е готов през 2010 година, но е преработен. Водещата архитектурна фирма в момента е Proin Plus Architecture. Вижте още за проекта ТУК.

ОЩЕ НОВИНИ

Книга, гид и карта с маршрут представят новото архитектурно наследство на Пловдив

Книга, гид и карта с маршрут представят новото архитектурно наследство на Пловдив

Проектът разказва малко познатите истории на 60 отличителни обекта oт модернистичната епоха

В Благоевград ще изграждат нова сграда за Център за резидентна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания

В Благоевград ще изграждат нова сграда за Център за резидентна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания

Центърът ще бъде разположен в общински имот на ул. „Трудолюбие“ 9, в непосредствена близост до ул. „Юрий Гагарин“, където се предвижда изграждането на нов парк

Поредна стъпка към дигитален двойник на София: Столичната община отваря ключови географски данни за града

Поредна стъпка към дигитален двойник на София: Столичната община отваря ключови географски данни за града

Предложението на зам.-кметовете по дигитализация и градоустройство Иван Гойчев и Любо Георгиев беше одобрено от Столичния общински съвет

В силистренското село Айдемир ще бъдат изградени три сгради за резидентна грижа

В силистренското село Айдемир ще бъдат изградени три сгради за резидентна грижа

Проектът се финансира чрез Механизма за възстановяване и устойчивост

Кметът на Благоевград представи 8 ключови проекта за града

Кметът на Благоевград представи 8 ключови проекта за града

Предстои те да бъдат реализирани в областния център чрез европейско финансиране, което екипът на Общината осигури