Проект на арх. Кирил Арнаудов спечели конкурса за монумент с християнски кръст в Созопол и парково пространство около него

275

Мястото – лесопарк „Санта Марина“, е одобрено от Общинския съвет и благословено от Сливенския митрополит


Конкурсът „Монумент християнски кръст и парково пространство около него в гр. Созопол“ е организиран от сдружение с нестопанска цел „2600 години Созопол“. Журито в състав главният архитект на Община Созопол Радост Георгиева (председател), председателят на църковното настоятелство отец Димитър, председателят на Общинския съвет Станимир Андонов, инж. Стефка Кирилова и още 7 члена на сдружението разгледаха 4 проекта.

С най-много гласове  журито избра проекта на арх. Кирил Арнаудов. Неговият кръст е висок 26 метра, включително и постамента, на който има герба на Созопол. Този размер беше зададен от сдружението, за да кореспондира с 2600 години от създаването на Созопол. Конструкцията е метална, но олекотена, облечена с панели от изкуствен камък.

Монументът ще е осветен с фотоволтачни лампи и ще се вижда от всякъде на влизане в Созопол. До него ще има достъп от панорамния път от комплекса „Санта Марина“ и ще има връзка с едноименния параклис. От района на кръста ще се вижда и морето край къмпинг „Златна рибка“.

В обграждащото парково пространство ще има беседка, в която ще бъде поставено мултимедийно табло с най-важните обекти в Созопол. В постамента на кръста ще има пространства, които може да се използват за оборудването за осветлението или за временни експозиции на музейни експонати. Помещението е с размери 7х7 метра и високо 6 метра. Според арх. Арнаудов изработването на съоръжението ще е евтино и лесно.

На второ място се класира екипът от студенти 5 курс на УАСГ в състав Летисия Димитрова, Калоян Демерджиев и Христо Узунов. Според журито този проект е бил на изключително високо ниво на концепция и представяне. Техният проект беше наречен „Пътят към водата“, тъй като кръстът е заобиколен от водно огледало.

Друг от проектите представя християнския символ във вид на морски вълни.

Трети проект вплита кръста в платно на лодка.

Източник: Община Созопол

Според арх. Радост Георгиева идеята е хубава, защото се създава и монумент, и обществен елемент. „Този комплекс ще се превърне не само в духовно, но и в туристическо място“, заяви тя. Не така мислят доста от гражданите, които намират подобен монумент за излишен и помпозен. Следващите стъпки ще бъдат изработката на технически проект и събиране на средства за изграждането на монумента. Все още не е изчислено колко ще струва изработването му. Средствата се събират само с дарения.

ОЩЕ НОВИНИ

Държавните и общински образователни сгради у нас продължават да се строят като казарми

Държавните и общински образователни сгради у нас продължават да се строят като казарми

Срещу изграждането им на инженеринг отново се обявиха от архитектурния бранш

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

София и Лондон ще си сътрудничат за развитието на зелени и интелигентни градове

София и Лондон ще си сътрудничат за развитието на зелени и интелигентни градове

Кметът Васил Терзиев и заместник-кметът на Лондон Себ Данс участваха в конференция Green cities is great, организирана от Британско-българската бизнес асоциация

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Проектът е разделен на два етапа, като в момента се работи по северната част, която обхваща района от ул. „Разделителна“ до ресторант „Теньовата къща“