Проект на арх. Кирил Арнаудов спечели конкурса за монумент с християнски кръст в Созопол и парково пространство около него

342

Мястото – лесопарк „Санта Марина“, е одобрено от Общинския съвет и благословено от Сливенския митрополит


Конкурсът „Монумент християнски кръст и парково пространство около него в гр. Созопол“ е организиран от сдружение с нестопанска цел „2600 години Созопол“. Журито в състав главният архитект на Община Созопол Радост Георгиева (председател), председателят на църковното настоятелство отец Димитър, председателят на Общинския съвет Станимир Андонов, инж. Стефка Кирилова и още 7 члена на сдружението разгледаха 4 проекта.

С най-много гласове  журито избра проекта на арх. Кирил Арнаудов. Неговият кръст е висок 26 метра, включително и постамента, на който има герба на Созопол. Този размер беше зададен от сдружението, за да кореспондира с 2600 години от създаването на Созопол. Конструкцията е метална, но олекотена, облечена с панели от изкуствен камък.

Монументът ще е осветен с фотоволтачни лампи и ще се вижда от всякъде на влизане в Созопол. До него ще има достъп от панорамния път от комплекса „Санта Марина“ и ще има връзка с едноименния параклис. От района на кръста ще се вижда и морето край къмпинг „Златна рибка“.

В обграждащото парково пространство ще има беседка, в която ще бъде поставено мултимедийно табло с най-важните обекти в Созопол. В постамента на кръста ще има пространства, които може да се използват за оборудването за осветлението или за временни експозиции на музейни експонати. Помещението е с размери 7х7 метра и високо 6 метра. Според арх. Арнаудов изработването на съоръжението ще е евтино и лесно.

На второ място се класира екипът от студенти 5 курс на УАСГ в състав Летисия Димитрова, Калоян Демерджиев и Христо Узунов. Според журито този проект е бил на изключително високо ниво на концепция и представяне. Техният проект беше наречен „Пътят към водата“, тъй като кръстът е заобиколен от водно огледало.

Друг от проектите представя християнския символ във вид на морски вълни.

Трети проект вплита кръста в платно на лодка.

Източник: Община Созопол

Според арх. Радост Георгиева идеята е хубава, защото се създава и монумент, и обществен елемент. „Този комплекс ще се превърне не само в духовно, но и в туристическо място“, заяви тя. Не така мислят доста от гражданите, които намират подобен монумент за излишен и помпозен. Следващите стъпки ще бъдат изработката на технически проект и събиране на средства за изграждането на монумента. Все още не е изчислено колко ще струва изработването му. Средствата се събират само с дарения.

ОЩЕ НОВИНИ

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

В рамките на проекта се предвижда инвеститорът да вложи собствени средства в цялостното облагородяване на инфраструктурата около терена

Община Варна обяви пазарни консултации за проектни идеи на ключови улици в "Гръцката махала"

Община Варна обяви пазарни консултации за проектни идеи на ключови улици в "Гръцката махала"

Скоро по инициатива на Съюза на архитектите ще се проведе уъркшоп, посветен на зоната около Гаровия площад и улиците „Преслав“, „Девня“, „Дунав“, „Охрид“, „Дебър“

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Срещата беше посветена на обсъждане на противоречиви практики в администрацията и на създаването на единна административна практика

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Творчеството му се отличава с чувствителност към социалния, исторически и природен контекст на заобикалящата го среда, като съчетава традиция и съвременност, локална специфика и универсална приложимост