Прокуратурата в Пазарджик разпореди проверка за Младежкия дом

151

На 12 май Камарата на архитектите в България определи боядисването с графити на каменната облицовка на сградата като „архитектурен вандализъм“


Източник на снимката: КАБ

Окръжна прокуратура-Пазарджик се самосезира и разпореди проверка по публикации в медиите и излъчен тв репортаж от пресконференция на Камарата на архитектите в България във връзка с боядисването с графити на каменната облицовка на сградата на Младежкия дом в Пазарджик. Наблюдаващият прокурор е дал указания за установяване допуснато ли е нарушение на служебни задължения от страна на длъжностни лица във връзка с възлагането и изпълнението на дейностите по реновирането и модернизацията на сградата, проведено ли е обществено обсъждане за промяната на облика й, по какви критерии са избрани изпълнителите на проекта, изразходвани ли са законосъобразно публични средства, засегнати ли са авторски права и др. Предварителната проверка се извършва с оглед събиране на достатъчно данни за извършено престъпление по чл. 282 от Наказателния кодекс. Възложена е на сектор „Икономическа полиция“ към ОД на МВР-Пазарджик. Срокът за приключването е едномесечен. 

На пресконференцията Камарата на архитектите в България определи промяната на фасадата на сградата с графити като грубо вандалство, проява на професионална некомпетентност, незачитане на архитектурната стойност на сградата и авторските права, неглижиране на мнението на гражданите, професионалистите и на интереса на обществото.

Снимки: Destructive Creation

От Destructive Creation - българска група анонимни активисти, занимаваща се с градско изкуство, коментират, че сградата в момента изглежда като истински младежки дом, а направеното е „смело и с размах“. От групата отбелязват, че не се коментира сградата срещу Младежкия дом, която изглежда като наркоманско свърталище от 90-те, а всъщност е работещ драматично-куклен театър. „Това са двойни стандарти и насърчаване на бездействието.  Пример, че за лошото стопанисване и управление не се търси отговорност, но срещу смелите позитивни решения ще се вдигне кой ли не“, казват от групата.

ОЩЕ НОВИНИ

Предстои официалното откриване на монументалното временно произведение La Caverne du Pont Neuf в Париж

Предстои официалното откриване на монументалното временно произведение La Caverne du Pont Neuf в Париж

Артистът JR (известен като „френския Банкси“) покри най-стария мост във френската столица с гигантска „пещера“ в чест на Кристо и Жан-Клод

Две детски градини в столичния район "Слатина" се разширяват и ще приемат общо 150 деца допълнително

Две детски градини в столичния район "Слатина" се разширяват и ще приемат общо 150 деца допълнително

В района предстои да започне проектиране и изграждане и на допълнителен корпус за 3 групи и към 184 ДГ „Мечо Пух“

Кметът на столичния район "Студентски" коментира казуса "Дупката" на улица "8-и декември"

Кметът на столичния район "Студентски" коментира казуса "Дупката" на улица "8-и декември"

Коментарът е във връзка с коментари как районната общинска администрация е изразила положително становище по отношение на предложение за изработка на ПУП

Откриха новата детска градина за 8 групи в столичния квартал "Стрелбище"

Откриха новата детска градина за 8 групи в столичния квартал "Стрелбище"

Градината се намира между улиците "Червена роза" и "Златински проход" срещу бл. 32