ГРИД - първата по рода си борса за млади дизайнери

391
Проектът е ориентиран към студенти от български университети със специалности основно в областта на интериорния, продуктов и графичен дизайн.

Клъстер ГРИД е първото по рода си обединение в областта на дизайна в България. Създаден е през 2013 година като платформа за млади таланти. Основната му цел е да стимулира развитието на младите дизайнери и да повиши техните практически умения и професионален капацитет.

 

 

ГРИД успешно развива концепцията си на обединение, олицетворяващо качество, иновация и креативност. Клъстерът успява да се наложи като печелившо решение сред студентите от всички университети в България със специалност дизайн, след редица проведени работилници. В рамките на тези събития, в продължениe на около 3 часа студенти имат възможност да работят по задание от реален производител. Той поставя проблем, който в момента стои пред него, и дава възможност на участниците да дадат своето предложение за решаването му.

 

Освен с активна работа, съвместно с младите таланти в областта на дизайна, клъстер ГРИД провежда и работни срещи с фирми, в търсене на възможности за съвместни проекти, както и информационни срещи за привличане на повече млади дизайнери в проекта.

 

Менторите в Грид се грижат за перфектното предаване на проектите през целия период на работа по заданията и тяхното финализиране. За краткото време от създаването си до сега, платформата за млади таланти бе представена на няколко изложения за дизайн. ГРИД - Лаборатория за дизайн и развитие, взе участие на най-престижното международно изложение за интериорен и продуктов дизайн Imm Cologne 2015, както и на изложения с не по-малко значение като BIFE SIM, Romanian Design Week, One design week. Благодарение на това, популяризирането на клъстера е успешно не само в България.

 

С повече от 70 фирми от Италия, Германия, Франция и други страни са обсъдени възможности за съвместна работа. Най-голям интерес към проекта ГРИД е проявен от по-големите компании като Zeyko, Porada, Walter Knoll и др., доказали на пазара не еднократно добрите си концепции за дизайн. При тях се наблюдава тенденция за работа с различни дизайнери, което дава възможност за съвместна работа с ГРИД. Интерес към проекта е проявен и от няколко фирми - производители на иновативни материали, търсещи подходящ дизайн, представящ техните продукти. Реализация на млади дизайнери по проекти за компании, вече успешно наложили се на пазара в цял свят, предстои.

 

Дългосрочната визия за развитието на клъстера е той да се превърне в необходимата липсваща към момента обща среда в България за реализиране в практиката на иновативни дизайнерски решения и преодоляване на изоставането на сектора спрямо развитите европейски държави.

 

Проект № BG 161 PO 003 - 2. 4. 02 - 01 27 - C 0001 „Институционално изграждане и разширяване на пазарните позиции на дизайн клъстер „ГРИД - Лаборатория за дизайн и развитие" по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013" е финансиран по Приоритетна ос 2 „Повишаване ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда" по процедура № BG161PO003-2.4.02 "Подкрепа за развитие на клъстерите в България", съфинансирана от Европейски съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. 

 

Редактор: Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

NakovskaSolakov House - къща за семейство на творци в самото сърце на София

NakovskaSolakov House - къща за семейство на творци в самото сърце на София

Всъщност това не е една къща, а две в два отделни имота, обединени в едно хармонично цяло

SamElyon – когато архитектурата срещне интегрираните технологии

SamElyon – когато архитектурата срещне интегрираните технологии

Партньор в сферата на професионалните аудио и комуникационни системи за изграждането на един от най-модерните комплекси в страната е фирма PRO Audio

Сграда е адаптирана в хотел, вписвайки се в средата и атмосферата на варненски квартал

Сграда е адаптирана в хотел, вписвайки се в средата и атмосферата на варненски квартал

Новата фасада е третирана на принципа на контраста с декоративни елементи от кортен, чието естество се свързва с жп-гаровия складов контекст

Къщата с порталите - преустройство, позволяващо да се види изначалната структура

Къщата с порталите - преустройство, позволяващо да се види изначалната структура

Обектът по проект на студио NADA е победител в категория "Реализации - еднофамилни жилищни сгради" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024 и получи втора награда за развитие на малките селища

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

Ресторантът се вписва органично във всеки контекст - от модерна архитектурна среда до исторически градски райони

Реновирано е детското отделение в МБАЛ Добрич

Реновирано е детското отделение в МБАЛ Добрич

Проектът е на REDOX architecture studio, а инициативата - на Фондация "За Доброто" по проект "Светулка"