Къщата с порталите - преустройство, позволяващо да се види изначалната структура
Обектът по проект на студио NADA е победител в категория "Реализации - еднофамилни жилищни сгради" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024 и получи втора награда за развитие на малките селища
Проектът е за преустройство на малка семейна къща в с. Кърпачево с възможност за отдаване под наем. Сградата датира от края на 19-ти – началото на 20-ти век. Намираща се в непосредствена близост до центъра на селото, къщата е разположена на уличната регулация, откъдето има достъп през югоизточната фасада на сградата до полувкопан етаж, предвиден за обществено ползване. Външна стълба от главната улица стига до двора на имота, а на това ниво посреща веранда, която с няколко стъпала въвежда в жилищната част на къщата.
Първоначално е била изградена основната къща, която е на два етажа с антре и две стаи на второ ниво. Достъпен от главната улица е полувкопания етаж, в който са се помещавали два дюкяна. През годините към северозападната фасада е достроена пристройка със самостоятелен вход, още три стаи и един килер. В непосредствена близост е и селскостопанската постройка, в която също е пригодена допълнителна стая.
Новата намеса предвижда обобщаване на част от стаите, така че да се оформи общо пространство, което от една страна разпределя към стаите, а от друга - предлага място за дневно обитаване. Общественият характер на полувкопаният етаж с лице към улицата се запазва и пространството е предвидено за малки работилници със собствен достъп.
Новата конфигурация на жилищната част следва даденостите на актуалното състояние на къщата. Общите пространства са решени със светли и обобщаващи материали, които да изградят своеобразно изобразително платно, на фона на което да се експонират запазените елементи и текстури от наследената къща.
Резултатът е пространствена дисекция, позволяваща да се види изначалната архитектурна структура на старата къща. Експонирането на историческата конструкция създава музейно усещане на фона на съвременната намеса. На различни места в къщата са запазени отпечатъците на текстури и материали, характерни за времето, в което са били направени. Тази експозиция на историческият скелет и отпечатъци на къщата цели да пресъздаде своеобразни пространствени „портали“, подчертаващи темите за време и тленност.
Усвоено е и част от подпокривното пространство - така че да обслужва стаите и да действа като място за игра и занимания за децата в къщата. Малките пространства дават възможност на децата да избягат в своя детски свят. В таванските помещения има няколко вида прозорци - илюминатори, от които децата могат да гледат надолу към света на родителите, и покривни прозорци, от които да гледат нагоре към небето и звездите. Двете тавански стаички имат визуална връзка една с друга именно през тези илюминатори. Така, въпреки че пространствата са разделени, визуалната връзка между тях ги прави част от едно и също приключение.
Контраст е търсен и в обемно-пространствено отношение чрез градация в размерите на помещенията и тяхната „извисеност“ едно спрямо друго. Чрез експозиция на контрастните позиции, пространства и материя, проектът цели преоткриване на нови визуални и тематични връзки.