Сграда е адаптирана в хотел, вписвайки се в средата и атмосферата на варненски квартал
Новата фасада е третирана на принципа на контраста с декоративни елементи от кортен, чието естество се свързва с жп-гаровия складов контекст
Сградата е разположена в охранителната зона на резерват „Одесос – Варна“ в близост до пристанището и жп гарата. В средата на ΧΙΧ век тук е било оживено търговско-складово средище с множество каменни складове. По това време Османската империя е засилила стокообмена си със западните европейски държави и Варна се е издигнал до голям търговски пристанищен център, което е довело до бурна дейност в тази част на града и строежа на много търговско-складови постройки. През този период материалът за градеж се е набавял от разрушените крепостни стени на Одесос и руините на множество археологически останки от обработен камък.
В сегашно време в непосредствена близост до обекта се намират сгради на много от талантливите архитекти от края на XIX и началото на XX век. От няколко години по инициатива на едноименната фондация тази част на града има амбиция да бъде развита като „Таляна“ – варненски арт квартал с винтидж атмосфера по подобие на Пловдивския „Капана“. Тук изникват и се развиват интересни места на творческите индустрии и заведения, зоната е с предимно обществено-обслужваща функция. Избраната функция - хотел, е много подходяща и заради локацията близо до гарата и недалеч от градския център.
Издълбан в лявата част на каменния корниз на фасадата надпис указва, че сградата е построена през 1860г. Оригиналната постройка е била търговско-складова едноетажна, каменна със сутерен, част от комплекс от подобни житни складове (Маази) по ул. „Цариброд“. В проекта е запазена оригиналната каменна фасада на склада към улицата. Зидарията е с плътно наредени хоризонтални редове. Отворите са симетрични засводени – един централен за входната врата и два странични прозореца. Функцията е определила стилната пестеливост на фасадата, завършваща с изящният силует на профилирания покривен корниз.
Проектът включва реставрация на каменната фасада, надстрояване и адаптация на сградата като хотел със заведение с цел социализация в среда от недвижимо културно наследство. Приложена е методология за префугиране, консолидация на структурите и защита срещу въздействия на климатични фактори.
Триетажната стоманобетонна монолитна надстройка е в рамките на съществуващата застройка, не е в съприкосновение с каменния зид и не обременява структурите на културната ценност. Новата фасада е третирана на принципа на контраста с декоративни елементи от кортен, чието естество се свързва с жп-гаровия складов контекст.
В интериора на сградата са експонирани части от старите каменни стени, а обзавеждането е вдъхновено от стила сецесион.
Обектът по проект на Arhis Project е победител в категория "Реализации - реставрация, консервация, реконструкция на стари сгради и сгради паметници на културата" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024. Разработката е екип: арх. Георги Бачев, арх. Добринка Петкова, инж. Красимир Киров, инж. Светослав Бачев и реставратор Константин Угринов, а възложител е ХИЛС БИЛД ООД.
Реализацията получи и специално отличие в категория „Опазване на културно-историческото наследство“ в конкурса "Български архитектурни награди 2024" на Камарата на архитектите в България.