С 50 000 лв. глобяват дружеството-собственик на терена "Парк Мария Луиза" заради отсечени дървета при извършване на строителство
Нарушена е целостта на терена вследствие тежката строителна механизация, образували са се коловози и има прясно отсечена дървесна растителност
Екипи на общинска полиция ще извършват периодични обходи на терена около къпалнята „Мария Луиза“, в който беше констатирано нерегламентирано изсичане на дървета. Теренът на къпалнята попада в охранителната зона на парк Борисова градина, която от 1988 г. е резерват на градинско-парковото изкуство. За да не се допусне рязане на дървета по заповед на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова екип на общинска полиция извършваше обходи и през нощта на 1-и срещу 2-и февруари. Заради установените продължаващи дейности по почистване на отрязани клони и дървета на терена кметът е сезирала СДВР и Прокуратурата за случая с искане за извършване на проверка, съобщиха от НАГ.
Разпоредената нова проверка от кмета Фандъкова, под прякото ръководство на главния архитект Здравко Здравков, установи, че целостта на терена е нарушена от тежката строителна механизация, образували са се коловози и има прясно отсечена дървесна растителност. Извършените дейности са в драстично нарушение на действащата нормативна уредба и пряко погазват законовите разпоредби.
При проверката на 1 февруари беше установено и документирано отсичане на 20 дървета, за които няма издадено разрешително. На 26 януари кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков е издал разрешение за премахване на 10 дървета в терена, но реално отсечените не съответстват на разрешените и са значително повече. Съставен е акт за административно нарушение и е изготвено писмо до дружеството собственик, което трябва да се яви за налагане на предвидената санкция.
Снимки: Столична община
През юни миналата година от акционерното дружество собственик представиха инвестиционните си намерения за къпалнята. Предвижда се комплексът да бъде възстановен по проекта на арх. Борис Далчев от 1938г. Няма да има високо строителство, жилища, офиси, търговски център и нови паркинги. Басейните ще се запазят и реконструират, най-вероятно ще има нови елементи, а стари опасни и амортизирани съоръжения ще бъдат премахнати. Вероятно ще има покрит басейн за целогодишно ползване, както и спортен център, а къпалнята ще се насити с повече обществени, развлекателни и спортни функции. В подземните две нива на къпалнята се предвиждат спа център, съблекални и други развлекателни центрове. Ще има кафенета и ресторант, но в сегашната си площ. Парковата част ще бъде отворена към Борисовата градина и ще има алеи и детски площадки, фонтани и чешми, казаха тогава инвеститорите. Очаква се да бъде използван и минералният извор в границата на имота. Проектът е на студио DESET architects (с управител председателят на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика арх. Ивайло Петков). Засега технически проект за обновяването на къпалнята не е публично представен.
Идеен проект от 2016г. на DESET architects
Макар инвеститорите да са мажоритарен собственик на терена, емблематичната къпалня се намира в Борисова градина, за която все още няма одобрен Подробен устройствен план. През октомври миналата година беше преместена оградата при къпалнята, за да отговаря на реалните граници (12 декара са в активите на общинското дружество "Софийски имоти").
Ема Димитрова