Винарска изба „Лозеница“ - проект на DA ARCHITECTS в сътрудничество с норвежко студио

149

Разположен върху лозовите масиви хълмове на селото с гледка към Мелнишките пирамиди, този проект съчетава малка бутикова винарна, обществена зона за събития и няколко стаи за гости

 


Идеен проект за Винарска изба „Лозеница“ е разработен от проектантите DA ARCHITECTS (aрх. Мартин Ряшев, aрх. Юри Танов, aрх. Александър Асенов) в сътрудничество с норвежкото студио GARTNERFUGLEN ARKITRKTER. Търсеният ефект е балансирана комбинация между вписване в средата и създаване на разпознаваем визуален маркер, изграден с уважение към пейзажа. По-големият обем на производствената част на винарната е вкопан в терена, като надземната му част е оформена като стъпаловиден и затревен „хълм“, позволяващ на посетители и гости да се изкачват по него, като имат възможността да възприемат околностите от различна гледна точка. Обществената част е развита в едноетажен обем на терен, ориентиран към гледките. Към него са прикачени три жилищни кули, които помещават стаите за гости.

Използвани са семпли, но силни като характер материали - видим бетон, дърво и глина. Преобладаващата част от покривите са озеленени, подсилвайки вписването на сградата в пейзажа и намалявайки топлинния товар върху екстериора.

На покрива, над обема на енотеката, е разположено и водно огледало, което е силен естетически елемент, но и допълнителен температурен буфер за характерните местни горещини.

В интериора, около общото пространство за събития, са развити различни облужващи пространства под формата на уютни „джобове“ в основите на трите кули. Има малка библиотека с кът за работа, магазин и кетъринг кухня. В допълнителен обем, прикачен към общото пространство, е оформена и малка зимна градина.

Централно място в обществената зона заема цилиндричната енотека, която минава през две нива и е естествена връзка между производствената и обществената част, по маршрута на вътрешните винени турове. Стените ѝ са направени по оригиналната и древна технология за изграждане на стени с трамбована глина, добита на място, от изкопа на самия строеж. Полагането ѝ на различни пластове с различен състав създават неповторим рисунък, а качествата ѝ като регулатор на микроклимата са неоспорими.

Стаите за гости в кулите са с компактен, функционален и минималистичен дизайн. Височината им над терена и широките прозорци откриват красивата панорама към лозята и Пирин.

Проектът спечели наградата в категория „Бизнес, административни и индустриални сгради“ в конкурса ARCHINOVA 2022.

ОЩЕ НОВИНИ

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Ремонтите на язовир „Порой“ се изпълнят в срок, както и ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. „Ясна поляна“

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Проектът е разделен на два етапа, като в момента се работи по северната част, която обхваща района от ул. „Разделителна“ до ресторант „Теньовата къща“

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж