Винарска изба „Лозеница“ - проект на DA ARCHITECTS в сътрудничество с норвежко студио

152

Разположен върху лозовите масиви хълмове на селото с гледка към Мелнишките пирамиди, този проект съчетава малка бутикова винарна, обществена зона за събития и няколко стаи за гости

 


Идеен проект за Винарска изба „Лозеница“ е разработен от проектантите DA ARCHITECTS (aрх. Мартин Ряшев, aрх. Юри Танов, aрх. Александър Асенов) в сътрудничество с норвежкото студио GARTNERFUGLEN ARKITRKTER. Търсеният ефект е балансирана комбинация между вписване в средата и създаване на разпознаваем визуален маркер, изграден с уважение към пейзажа. По-големият обем на производствената част на винарната е вкопан в терена, като надземната му част е оформена като стъпаловиден и затревен „хълм“, позволяващ на посетители и гости да се изкачват по него, като имат възможността да възприемат околностите от различна гледна точка. Обществената част е развита в едноетажен обем на терен, ориентиран към гледките. Към него са прикачени три жилищни кули, които помещават стаите за гости.

Използвани са семпли, но силни като характер материали - видим бетон, дърво и глина. Преобладаващата част от покривите са озеленени, подсилвайки вписването на сградата в пейзажа и намалявайки топлинния товар върху екстериора.

На покрива, над обема на енотеката, е разположено и водно огледало, което е силен естетически елемент, но и допълнителен температурен буфер за характерните местни горещини.

В интериора, около общото пространство за събития, са развити различни облужващи пространства под формата на уютни „джобове“ в основите на трите кули. Има малка библиотека с кът за работа, магазин и кетъринг кухня. В допълнителен обем, прикачен към общото пространство, е оформена и малка зимна градина.

Централно място в обществената зона заема цилиндричната енотека, която минава през две нива и е естествена връзка между производствената и обществената част, по маршрута на вътрешните винени турове. Стените ѝ са направени по оригиналната и древна технология за изграждане на стени с трамбована глина, добита на място, от изкопа на самия строеж. Полагането ѝ на различни пластове с различен състав създават неповторим рисунък, а качествата ѝ като регулатор на микроклимата са неоспорими.

Стаите за гости в кулите са с компактен, функционален и минималистичен дизайн. Височината им над терена и широките прозорци откриват красивата панорама към лозята и Пирин.

Проектът спечели наградата в категория „Бизнес, административни и индустриални сгради“ в конкурса ARCHINOVA 2022.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Проектите ще бъдат реализирани от МИГ – Община Марица с финансовата подкрепа на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони чрез Програмата за развитие на селските райони

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Проектът включва обновяване на игрището на стадиона, две игрища за футбол на малко поле и реконструкция на част от източната трибуна