Съюзът на ландшафтните архитекти отбеляза 20-годишния си юбилей в университетската Ботаническа градина в София
По време на събитието можеше да се види изложба на проектите, отличени в конкурса „Ландшафтен архитект на годината“ от 2020 до 2023 година
Снимка: Citybuild.bg
„Събрали сме се да отпразнуваме две десетилетия на упорита работа, творчество и сътрудничество. Ландшафтната архитектура не е просто професия - тя е изкуство, което има мощната способност да преобразява света около нас. Нашите проекти създават места за отдих и релаксация, стимулират социалните взаимодействия и подобряват качеството на живот чрез връзката между природата и урбанизираната среда, която дава ново значение на откритите пространства“, каза при откриването ланд. арх. Добромира Лулчева.
Снимка: Citybuild.bg
„Като ландшафтни архитекти имаме привилегията и нелеката задача да създаваме и преобразяваме паркове, градини, обществени пространства и градската среда, превръщайки ги в живи примери на хармония между човека, архитектурата и природата. От самото си създаване Съюзът на ландшафтните архитекти се стреми да постави стандарти на високо професионално ниво, да насърчава творчеството и развитието на ландшафтните архитекти. През тези години Съюзът е постигнал много за признаването, защитата и популяризирането на ландшафтната архитектура. Престоят нови проекти, успехи и хоризонти“, каза още ланд. арх. Лулчева, носител на отличието „Ландшафтен архитект на годината 2021“.
Снимка: Citybuild.bg
„В ботаническата градина са събрани хората, които уважават и милеят за този райски кът. Избрахме това място, за да почувствате красотата на всичко, което сътворява ландшафтната архитектура“, каза председателят на СЛА доц. д-р ланд. арх. Веляна Найденова.
Снимка: Citybuild.bg
„Създаването на този съюз беше мечта на поколения ландшафтни архитекти назад в годините. Преминахме през много трудности и професионални формирования, за да стигнем до днешния ден – имаше Съюз на озеленителите по парково и ландшафтно изкуство, Фондация „Ландшафтна архитектура“, както и един много любим наш Клуб към Съюза на архитектите в България, в който доказахме на нашите колеги какво представляват проектите на ландшафтната архитектура. Това, което днес празнуваме, дължим изключително много на нашия преподавател и почетен председател проф. д-р ланд. арх. Йордан Кулелиев, както и на всички колеги назад във времето, за да имаме този съюз, в който се стараем да утвърждаваме името и позициите на нашата специалност, тъй като тя е сложна, многостраннна и екипна“, каза още доц. Найденова.
Снимка: Citybuild.bg
Гости на честването бяха председателят на Съюза на архитектите в България арх. Петър Диков, ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова и председателят на КАБ-София арх. Васил Василев. Присъстваха и преподаватели от катедра "Ландшафтна архитектура" на Лесотехническия университет, чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев, проф. д-р ланд. арх. Анелия Пенчева, доц. д-р Катинка Михова, доц. д-р Диана Малинова и други.
Снимка: Университетски ботанически градини към Софийски университет „Св. Климент Охридски”
По време на събитието можеше да се види изложба на проектите, отличени в конкурса „Ландшафтен архитект на годината“ от 2020 до 2023 година. За изминалата първо място за реализация получи реконструкцията на част от околното пространство на 48-а детска градина „Братя Грим“ в София на ланд. арх. Цветан Цветанов.
Снимка: Citybuild.bg
Първото място за проект отиде при ланд. арх. Петър Петров за реконструкцията и обновяването на парк Парашутна кула в Пловдив.
Снимка: Citybuild.bg
Специална награда за екологичен подход получи проектът „Водата около и за нас“ в Централна зона на село Златна нива в община Каспичан на ланд. арх. Мариета Литарска.
Снимка: Citybuild.bg
Специална награда за концептуално решение беше дадена за „Градините на света“ в Пазарджик на ланд. арх. Веселин Рангелов.
Снимка: Citybuild.bg
Победителят в конкурса "Ландшафтен архитект на годината 2023" в категорията "Студенти" спечели Весела Славева, която участва с дипломната си разработка за Учебно-опитно поле „Драгалевци“ към СУ със сектор за градско градинарство.
Снимка: Citybuild.bg
През 2022 година в конкурса за цялостен принос беше отличен ланд. арх. Стамо Стамов. Ландшафтен архитект на годината стана Мария Грозева за дендрологичен проект за жилищни сгради.
Снимка: Citybuild.bg
В категория "Реализиран обект" първото място беше за ланд. арх. Александър Калев – за оформлението на открити пространства към жилищен комплекс.
Снимка: Citybuild.bg
В конкурса за 2021 година за цялостен принос беше отличен ланд. арх. Веселин Василев. Първото място отиде при ланд. арх. Добромира Лулчева за “Кристалните градини на NV TOWER“ в София.
Снимка: Citybuild.bg
В конкурса за 2020 година за цялостен принос отличие получи доц. д-р ланд. арх. Владимир Щилиянов, а за цялостен принос за годината - ланд. арх. Ганчо Бакалов. Първа награда в конкурса получи ланд. арх. Иван Узунов за паркова среда в Хасково.
Снимка: Citybuild.bg
Наградите са учредени от Съюза на ландшафтните архитекти през 2019 година. В конкурса могат да участват реализации или проекти на български дипломирани ландшафтни архитекти. Обектите могат да бъдат: обществени или частни от всякакъв тип, обекти, свързани с транспортната инфраструктура, интериорен ландшафтен дизайн и др. Журито оценява идейното решение, дизайна, устойчивостта и влиянието върху околната среда, климатичната адаптация и устойчивост, обществената значимост, иновативността и биологичното разнообразие.
Снимки: Citybuild.bg
Ема Димитрова