Шест области на страната с достъп до евросредства за ремонт и модернизация на ВиК системите

249

Пречиствателни станции за питейни и отпадъчни води са сред приоритетните обекти, подменят стотици километри водопроводи и канализации


Изготвянето на регионалните прединвестиционни проучвания (РПИП) за областите София област, Габрово, Търговище, Хасково, Велико Търново и Плевен са на финален етап. Това стана ясно на работна среща в София, на която бяха представени постигнатите до момента резултати. Стратегическите документи са разработени по проекта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството „Подпомагане на регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК – етап 2“, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“

Чрез тях са определени обектите в агломерациите с над 10 000 еквивалент жители, които ще се ремонтират със средства от ЕС, за да се постигне съответствие с евродирективите и националното законодателство в областта на питейните и отпадъчните води, както и да се намалят загубите на питейна вода. Проучванията дават пълната картина за състоянието на мрежите и нужните инвестиции във всички населени места с население над 50 човека, стана ясно на срещата.

Агломерациите с над 10 000 души в област Велико Търново, в които ще се инвестират средства по ПОС 2021-2027 г., са Велико Търново, Горна Оряховица в комбинация Лясковец и Свищов. В област Габрово са включени агломерациите Габрово и Севлиево. От област Плевен - Кнежа и Плевен.

Регионалното прединвестиционно проучване на София област предвижда достъп до средства от програмата да имат агломерациите Самоков, Ботевград, Ихтиман, Елин Пелин и Костинброд. Търговище и Попово са единствените с необходимото население за инвестиции в област Търговище.

Хасково, Димитровград, Харманли и Свиленград са агломерациите, включени от област Хасково.

Проектите са от изключителна важност за ВиК дружествата, защото те ще са бенефициенти на оперативната програма. Като такива ще провеждат тръжните процедури за проектиране, строителство, а някъде и за инженеринг и съответно ще са възложители по Закона за обществените поръчки.

Инвестициите ще бъдат насочени към ремонт и модернизиране на съществуващи станции за питейни и отпадъчни води, изграждането на нови, както и ремонт и строителство на довеждащи водопроводи и канализационни колектори, вътрешни водопроводни и канализационни мрежи, информационни системи за наблюдение и контрол в реално време, както и ГИС системи.

ОЩЕ НОВИНИ

Столична община: София изгражда и модернизира 23 детски градини и ясли

Столична община: София изгражда и модернизира 23 детски градини и ясли

Осигуряват се над нови 70 групи чрез инвестиции в строителство, казват от администрацията

Започва обновяването на двора на 199 ОУ "Св. Апостол Йоан Богослов" в "Левски Г" в София

Започва обновяването на двора на 199 ОУ "Св. Апостол Йоан Богослов" в "Левски Г" в София

Договорът с избраният след обществена поръчка изпълнител „ЖСП Стил ООД - клон София“ е подписан вчера

Очаква се в края на следващата година да бъдат готови и шестте метростанции от разширението на метрото в посока "Слатина" и "Младост"

Очаква се в края на следващата година да бъдат готови и шестте метростанции от разширението на метрото в посока "Слатина" и "Младост"

Участъкът няма как да бъде готов за „Евровизия“ и ще се търсят други транспортни решения, ако София бъде избрана за домакин на конкурса

Община Царево: На плаж Бутамята в Синеморец не се предвижда къмпинг, а места за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани

Община Царево: На плаж Бутамята в Синеморец не се предвижда къмпинг, а места за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани

Процедурата за търга за отдаване под наем на терените е проведена законосъобразно, наемната цена е определена от Общинския съвет, а Общината още не е издала разрешение за осъществяване на дейността  

Адвокат: Казусът Баба Алино е рентгенова снимка на институционалния разпад

Адвокат: Казусът Баба Алино е рентгенова снимка на институционалния разпад

Мартин Костов коментира незаконното „тайно селище" край Варна

Направиха първа копка на търговския Estrea Park в столичния квартал "Надежда"

Направиха първа копка на търговския Estrea Park в столичния квартал "Надежда"

Българската търговска верига „Фантастико“ ще бъде част от проекта със супермаркет, изграден върху собствен терен със своя инвестиция