Ще обжалват решението на КЗК, което спря обществената поръчка за проектиране на бъдещата Национална детска болница

264

Решението на Комисията за защита на конкуренцията беше взето след жалба на фирмата "Кабано-проект"


Източник: ЗИКДБ ЕАД

Становище на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК)

Според КЗК условията на поръчката са били прекалено ограничителни и са затруднявали участието на потенциални кандидати. Установено е и че възложителят е поставил изисквания за предишен опит, които на практика трудно могат да бъдат изпълнени. Едно от условията е било кандидатите да са проектирали през последните три години болнична сграда с площ над 35 000 квадратни метра, която едновременно да разполага с операционен блок, отделение по нуклеарна медицина или лъчелечение и спешно отделение. Според КЗК подобни проекти не са реализирани в България през този период, което значително ограничава конкуренцията. 

КЗК посочва и неясноти в документацията, които не дават еднозначен отговор дали необходимият опит може да бъде доказан чрез няколко различни проекта или трябва да е събран в един единствен договор. Допълнително е било изисквано кандидатите да имат опит само в ново строителство, което изключва компании с опит в мащабни реконструкции на болници. 

КЗК е открила и проблеми с част от критериите за оценка, свързани с т.нар. BIM модел (информационно моделиране на сградата). Според комисията липсват ясни и измерими показатели, което създава риск от субективни оценки и неравнопоставено третиране на участниците. 

При обявяването на поръчката не са били публикувани и ключови документи като геоложки проучвания, геодезически заснемания и устройствени разработки. Част от тях са били качени впоследствие, но и тогава е липсвала информация за екологични процедури и редица технически условия. 

Според КЗК не са били предоставени и актуални данни от експлоатационните дружества за електропроводи, водопроводи, канализация, кабелни мрежи и други инфраструктурни съоръжения. Това затруднява кандидатите при изготвянето на реалистични и сравними оферти. 

Комисията обръща внимание и на факта, че в проекта е предвидена вертолетна площадка на покрива на болницата, без да има информация за съгласуване с Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ относно авиационните изисквания. 

Становище на “Здравна инвестиционна компания за детска болница” (ЗИКДБ)

“Здравна инвестиционна компания за детска болница” ЕАД ще обжалва пред Върховния административен съд Решение № 567/18.06.2026 г. на Комисията за защита на конкуренцията. След запознаване с мотивите към решението дружеството счита, че направените изводи не отчитат в достатъчна степен спецификата, мащаба и сложността на проекта. Националната детска болница е сред най-значимите публични инвестиции в здравеопазването през последните десетилетия и изисква високо ниво на експертиза, прецизно планиране и прилагане на добрите международни практики на всички етапи от реализацията, казват от дружеството.

По отношение на изискването за предходен опит ЗИКДБ счита, че то е пряко свързано с характера на проекта и има за цел да гарантира участието на кандидати с доказан капацитет за изпълнение на високотехнологични и мащабни обществени обекти. Националната детска болница е проект с обща разгъната застроена площ над 100 000 кв. м, висока степен на инженерна сложност и значителен обществен интерес. Именно затова са необходими критерии, които да осигурят необходимия професионален опит за успешното изпълнение на подобен обект.

Изискването за прилагане на BIM е заложено в съответствие със съвременните международни практики при проектирането и управлението на сложни болнични комплекси. То създава условия за по-добра координация между отделните проектни части, по-ефективен контрол върху сроковете и разходите и намаляване на риска от грешки както по време на строителството, така и при бъдещата експлоатация на болницата, казват от дружеството.

По отношение на вертолетната площадка следва да се отчете, че към настоящия етап от подготовката на проекта не е налице разработено проектно решение, което да позволява определяне на конкретно местоположение и технически параметри.

ОЩЕ НОВИНИ

Кошмарно саниране на блок с милиони от ЕС в столичния ж.к. „Стрелбище“ застрашава деца с падащи предмети

Кошмарно саниране на блок с милиони от ЕС в столичния ж.к. „Стрелбище“ застрашава деца с падащи предмети

Многократни жалби за некачествено строителство и замърсяване остават без резултат, а собствениците са притискани да подпишат Акт 15 до дни  

Излезе книга "Кварталът на художниците. Кварталът на артистите"

Излезе книга "Кварталът на художниците. Кварталът на артистите"

Книгата е двустранна, с две лица и две гледни точки, които ще ви разкажат множество любопитни истории

Реставрираната сграда на Земеделската банка в Търговище ще отвори като място за култура едва след обзавеждане и оборудване

Реставрираната сграда на Земеделската банка в Търговище ще отвори като място за култура едва след обзавеждане и оборудване

За целта трябва да бъдат осигурени средства в капиталовата програма на Общината и да бъдат проведени необходимите процедури

Уникалната за България детска болница в Бургас вече приема пациенти

Уникалната за България детска болница в Бургас вече приема пациенти

В края на юли тя получи разрешение за дейност от Министерството на здравеопазването и този месец започна поредица безплатни профилактични прегледи