"Спаси София" започна подписка за пешеходна улица "Шишман"

736

Предложението е съобразено с притесненията на живущите, казват от партията


„Явно без обществен натиск няма да стане, затова се обръщаме към гражданите. "Шишман" може да бъде спокойна, сигурна и красива улица за хората, а не паркинг и транзитен коридор през центъра“, заяви Борис Бонев, председател на партия „Спаси София“, при старта на гражданска кампания и подписка за пешеходна ул. „Цар Иван Шишман“ на 10 септември на пл. „Славейков“. Той припомни, че въвеждането на нощен транспорт също стана след като “Спаси София” организира мащабна подписка, събрала близо 32 000 подписа през 2017 г. 

„Не искаме втора „Витошка“ с кич и кръчми навсякъде. Искаме нормално човешко пространство за живеене, пазаруване, разходка и каране на колело. Това е същността на нашата концепция „Град за хората“, каза още Бонев и поясни, че предложението на партията е съобразено с притесненията на живущите. “Предвиждаме да са забранени изнесени от заведенията маси и летни градини, ще се организира по-сгъстен график за сметопочистване и поддръжка, както и съвместни патрули на Столичен инспекторат и Общинска полиция, за да се спазват стриктно нормите за шум - особено вечер”, обясниха от партията.

„Спаси София“ настоява за пешеходен „Шишман“ от години. Още през 2020 г. публикуваха анализ, стъпил и на транспортно преброяване от 2017 г. в рамките на проекта на Ян Геел „София – Град за хората“, според което значително мнозинство от преминаващите са пешеходци, а автомобилният трафик е многократно по-малък. Според Бонев това е категоричен аргумент улицата да се върне на хората и припомни, че проектът, по който тя беше ремонтирана преди няколко години, я предвиждаше като пешеходно пространство.

Може да се включите в подписката ТУК.

ОЩЕ НОВИНИ

Още над 50 нови паркоместа са изградени в столичния ж.к. "Овча купел 1", където в момента се изгражда супермаркет

Още над 50 нови паркоместа са изградени в столичния ж.к. "Овча купел 1", където в момента се изгражда супермаркет

Те се намират в карето между блокове 527, 508, 514, 521 и детски център, който остава незасегнат от строителството на търговския обект

Ще облагородяват площада пред читалището в столичния квартал Враждебна

Ще облагородяват площада пред читалището в столичния квартал Враждебна

Сключено е споразумение за финансиране в рамките на проекта "Красива България"

Започва почистването на езерата в Южния парк в София

Започва почистването на езерата в Южния парк в София

Възстановяването ще се извърши поетапно, като целта е да се подобрят връзките между тях, да се осигури необходимото водно ниво за добра циркулация и устойчива среда за обитателите им

Започна реконструкцията на ул. "Пазарска" и централни градски пространства в Стара Загора

Започна реконструкцията на ул. "Пазарска" и централни градски пространства в Стара Загора

Дейностите ще се реализират по проекта на студио place.make, които спечелиха с него международен конкурс, както и награда в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2025