Столичната община ще обжалва определението на съда за спиране предварителното изпълнение на реформата за паркирането

290

Съдът спря допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Наредбата


Източник: СО

Столична община обяви, че ще обжалва Определението на АССГ, с което въвеждането на новите правила за паркирането остава блокирано и вместо да влязат в сила от 5 януари 2026 г., ще трябва да се изчака окончателното решение на Съда относно законосъобразността на приетите изменения. Тази временна мярка затруднява планирането на предстоящите дейности и създава допълнителна несигурност за гражданите и бизнеса. Общината ще настоява пред по-горната инстанция Определението да бъде отменено и процесът по модернизация на системата за паркиране да продължи по планирания график.

От Столичната община уточняват, че Съдът не е обявявал Наредбата за нищожна. Определението не съдържа подобен извод и не представлява решение по същество. Съдът тепърва предстои да се произнесе по законосъобразността на нормативния акт. Постановената мярка е само временно спиране на предварителното изпълнение до окончателното разглеждане на жалбите. Всякакви твърдения, че Наредбата е „нищожна“, са неверни и не почиват на съдебния акт.

Процедура, оставила въпросителни

Писменото становище по делото бе внесено от страна на Столичната община в Съда в сряда, а още в четвъртък вечерта Съдът постанови Определението си. Тази нетипично бърза последователност на процесуалните действия естествено поставя въпроса доколко съдът е имал възможност да се запознае в пълнота с аргументите на общината, преди да уважи постъпилите жалби, сред които и тази от “Движението за права и свободи”, казват от администрацията. 

Защо реформата е необходима

Промените в Наредбата има за цел за по-добра инфраструктура, по-качествени публични услуги и повече ред в паркирането. Приходите от платено паркиране са пряко свързани с инвестиции в поддръжка и ремонт на улици и тротоари, възстановяване на настилки, мерки за безопасност на движението, подобряване на транспортните връзки в най-натоварените градски части. Това не са рестрикции срещу гражданите, а реформи, които имат за цел да доведат до повече и по-целенасочени инвестиции в кварталите, казват още от Столична община. 

Преди дни от Общината съобщиха, че се готви нова системна политика за справяне с проблема с т. нар. „кални точки“, частично свързана с приетата на 13 ноември реформа в паркирането. 

ОЩЕ НОВИНИ

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Проектът е на Лора Гидимаркова и е обвързан с локацията и близката фабрика за производство на струнни музикални инструменти

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

По-малко от 2 на всеки 10 спирки в центъра на столицата имат защита от дъжд, сняг и слънце

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Нови карти показват достъпните туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

Нови карти показват достъпните туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

В картите са обозначени основните културни, исторически и архитектурни обекти по трасето, както и информация, улесняваща достъпа до тях

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Проектът поставя началото на нов високотехнологичен бизнес парк в подножието на Лозенската планина, създаден с фокус върху съвременна работна среда, устойчивост и връзка с природата, казват от ИПА