Столичната община ще завърши премахването на незаконните постройки край язовир "Искър"

369

Дейностите продължават, след като Софийският апелативен съд отмени обезпечителната мярка на Окръжния съд в Перник


Столичната община възобнови премахването на незаконните постройки, изградени от фирма „Био Майнинг“ АД край язовир „Искър“, които се намират на територията на Югозападното държавно горско стопанство. „Опитаха се да ни спрат – първо с бременни кошути в парка, след това като препречиха пътя с кола, наложи се да влезем с флекс, после Пернишкият съд спря изпълнението на разрушаването. Преборихме се и днес сме тук да довършим започнатото от преди една година“, каза заместник-кметът на Столичната община Иван Василев. Средствата за събарянето ще бъдат заплатени от Столична община като възложител, след което тя ще претендира за възстановяването им срещу извършителя на незаконното строителство. 

Премахването на постройките започна от Столичната община през март 2024 г. в изпълнение на решение на Върховния административен съд (ВАС), обявило ги за незаконни, и поради липсата на доброволно изпълнение от страна на собственика на сградите. Изпълнител на строителството край язовир „Искър“ е фирмата "Био Майнинг" АД, а собственик на земята е Югозападното предприятие. Сградите, най-вероятно предназначени за почивна станция, са констатирани от СО като незаконно строителство през 2019 г. и са издадени констативни актове и заповеди за премахването им. Същевременно от „Био Майнинг“ АД бе поискано да бъде предоставена възможност на Дружеството доброволно да изпълни премахването, като бе посочен тримесечен график за дейностите. Това не бе изпълнено. 

На 11.06.2024 г. в Столичната община е постъпило уведомление с определение на Окръжен съд – Перник, че се спира изпълнението на премахването на незаконните постройки поради търговски спор по искова молба от „Форест Трол“ ООД от 07.06.2024 г. Още същият ден е образувано дело по описа на съда. Три дни по-късно постъпва молба за обезпечение, като същия ден съдът в Перник го допуска и издава обезпечителна заповед на 11.06.2024 г. Столичната община обжалва определението на Окръжен съд – Перник пред Софийски апелативен съд, който отмени обезпечителната мярка.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

В нея ще се провеждат тренировки и занятия по борба, джудо, карате, бокс и други силови спортове

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

В столичния "Младост 1" започва изграждането на малък парк в междублоково пространство

В столичния "Младост 1" започва изграждането на малък парк в междублоково пространство

Инвестиционният проект е изготвен през 2020 година и е дарен на района от група жители

Разрушаването на изоставените стари казарми в Монтана ще започне в края на месеца

Разрушаването на изоставените стари казарми в Монтана ще започне в края на месеца

Те, както и теренът около тях бяха преотстъпени от държавата на общината, за да може на това място да бъде изградена многофункционална спортна зала