Столичният общински съвет потвърди решението за изграждане на 22-етажна жилищна сграда в "Младост 3"

289

Докладът беше върнат от кмета на София за допълнително разглеждане заради възражения от граждани и по съображения, свързани с натоварването на транспортната и социалната инфраструктура в района


Източник: Район "Младост", примерна  визуализация

Предложението за строеж на висока сграда с приблизителна височина от около 75 метра срещна съпротива от редица общински съветници. Срещу него се обявиха представители на „Спаси София“, коалицията ПП–ДБ, партия „Възраждане“, както и общинският съветник Воислав Тодоров от БСП, заедно с независимата Ваня Григорова. 

Припомняме, че кметът на София Васил Терзиев върна за повторно разглеждане решението за строеж, въпреки че „финансовият интерес на общината е защитен“ - по съображения за целесъобразност, свързани с натоварването на транспортната и социалната инфраструктура в района. „Проблемът го има. Но решението, което се обещава, е невъзможно“, заяви Терзиев днес по повод дебата. В подкрепа гласуваха ГЕРБ, БСП, Синя София, ИТН и независими общински съветници. Терзиев заяви, че голяма част от проблемите в града са резултат от десетилетия липса на дългосрочна градоустройствена политика. По думите му администрацията работи по цялостен подход за развитието на район „Младост“ и бул. „Александър Малинов“, а не по решения „на парче“. 

Снощи се състоя втори протест на жителите на столичния квартал „Младост” срещу изграждането на 75-метровата сграда в района на булевард „Александър Малинов”. Искането е там да не започва строежът на 22-етажната сграда, а да има обществено обсъждате с какво да се изпълни теренът. "Спаси София" предложи на мястото да има парк. Според партията Столична община има всички законови инструменти да спре проекта и да защити обществения интерес - чрез промяна на Подробния устройствен план.

Кметът на район „Младост“ Ивайло Кукурин заяви, че теренът е със смесена собственост между общината и частен съсобственик, поради което е необходимо публично-частно партньорство. Той посочи, че при реализацията на проекта Столичната община би получила активи за над 50 млн. лева без пряка инвестиция от нейна страна. Според Кукурин проектът предвижда и изграждането на три подземни нива с паркинги, като около 30% от паркоместата ще бъдат предоставени за нуждите на жителите на района. Той заяви, че районната администрация работи за ограничаване на застрояването в междублоковите пространства и е внесла предложения за защита на зелените площи.

ОЩЕ НОВИНИ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Проектът поставя началото на нов високотехнологичен бизнес парк в подножието на Лозенската планина, създаден с фокус върху съвременна работна среда, устойчивост и връзка с природата, казват от ИПА  

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Адаптираната версия на българския павилион от Венецианското биенале по архитектура миналата година може да видите до 15 август в Регионалния етнографски музей

В Свищов вече са построени трите нови сгради за трите социални услуги

В Свищов вече са построени трите нови сгради за трите социални услуги

Услугите са за лица с физически увреждания, за лица с интелектуални затруднения и за лица с увреждания и техните семейства