Телефонната палата в София е с нов собственик

269

Намеренията са сградата да е многофункционална, като се запази историческото ѝ излъчване


Снимка: Български архитектурен модернизъм

Сградата на Телефонната палата в София е купена от "ГПП Мениджмънт" ЕООД  за 22 милиона лева, съобщава компанията. Покупката е извършeна след заличаването на четири възбрани, наложени от държавата, "с одобрението и под надзора на компетентния български съд в открито производство по несъстоятелност и ликвидация на предишния собственик и съобразно указанията на синдика", пише в съобщението.

Телефонната палата беше собственост на фалиралата "Ню Геймс" на Васил Божков, който смяташе да я превърне в музей с изложбени зали, офиси и технологични помещения, като в нея трябваше да бъде изложена личнaтa ĸoлeĸция на бизнесмена oт aнтични пpeдмeти и ĸapтини. В началото на 2020 г. обаче прокуратурата започна разследване срещу него, а през 2021 г. финансовото министерство на САЩ включи Васил Божков и компаниите му в санкционния списък "Магнитски".

Новият инвеститор - дружеството "ГПП Мениджмънт", е създадено през май 2022 г. с едноличен собственик Георги Папазки. Той е действителен собственик на един от големите играчи в онлайн залаганията – компанията "Winbet". Плановете предвиждат да се укрепи конструкцията на сградата, тъй като в момента не отговаря на съвременните земетръсни норми. От години тя е оставена без поддръжка и по тази причина се превръща в опасна за живота и здравето на българските граждани, смятат инвеститорите.

„Намеренията ни съгласно бъдещото предназначение на сградата предвиждат тя да се превърне в многофункционална сграда, като същевременно се запази историческото й излъчване. Наред с това сградата ще обогати културния облик на централната част на столицата. Инвеститорът държи изключително много на ландшафта и при изграждането на сградата ще го обогати в максимална степен“, допълват от "ГПП Мениджмънт", цитирани от Mediapool.

Πpoeĸтът трябва да бъде съгласуван от Националния инститет за недвижимо културно наследство, тъй ĸaтo cградата на ул. "Гурко" е паметник на културата от най-ниската категория "за сведение". Πостроена e през 1938-1939 г. по проект на арх. Станчо Белковски и арх. Борис Йолов. Тя е на шест етажа и е с разгърната застроена площ от 13 400 кв.м и още 3000 кв. м подземно ниво, а прилежащият терен е 4100 кв.м.

ОЩЕ НОВИНИ

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

В списъка за приватизация са предложени част от римския амфитеатър на Сердика в София, езерото в м. Карандила, 20 декара от Природен парк "Витоша" и черноморските носове Кротиря в Поморие и Червенка в Черноморец 

Подготвят образователен център за работа с глина

Подготвят образователен център за работа с глина

За опазването на културното наследство на с. Мандрица разказа по време на форум на BAU Academy арх. Николай Маринов    

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Изграждането на центъра с атракциони, СПА зона и спортни съоръжения ще стартира след края на летния туристически сезон

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Това е необратима загуба за града – терени, които могат да се използват за училища, паркове или обществени сгради, ще изчезнат завинаги, ако не действаме навреме, заяви Благомир Коцев