Теренът за изграждане на Националната детска болница в София ще бъде разчистен до ноември

227

Приет е и планът за структурата и капацитета на лечебното заведение


Снимка: nmdb.bg

След броени месеци трябва да стартира строителството, така че през 2028 година България да има функционираща Национална детска болница. Според министър-председателят Димитър Главчев подготовката за изграждането й продължава да се изпълнява в съкратени срокове и всички дейности вървят успоредно. Теренът е готов за строителство предсрочно.

Съобразно приетата структура в болницата се предвижда да има 440 легла, разпределени в 26 клиники и отделения, включително детска психиатрия, генетична лаборатория, нуклеарна медицина и физиотерапия и рехабилитация.

Здравният министър д-р Галя Кондева акцентира върху усилията, които се полагат за преодоляване на проблема с недостига на медицински кадри. Тя изтъкна проекта на стойност 15 милиона лева за насърчаване на специализациите в специалности и области с недостиг на специалисти, като най-големи стимули са предвидени именно за педиатрията. Разработена е и стратегия във връзка с недостига на медицински сестри, посочи още здравният министър. Попитана от медиите за статута на бъдещата детска болница, д-р Кондева заяви, че темата се обсъжда, но изрази мнение, че лечебното заведение трябва да бъде със специален статут.

ОЩЕ НОВИНИ

Откриха официално нова логистична база за над 2,17 млн. евро в Индустриален парк Божурище

Откриха официално нова логистична база за над 2,17 млн. евро в Индустриален парк Божурище

Проектът е реализиран със сертификат за инвестиция клас А на стойност 2,17 млн. евро и е осъществен от българска компания

България отбелязва рекордна инвестиционна година при бизнес имотите

България отбелязва рекордна инвестиционна година при бизнес имотите

Това бе сред основните изводи по време на конференцията на CBRE, в рамките на която най- голямата консултантска компания в света представи своя годишен доклад SEE Region Real Estate Market Outlook 2026

Архитекти създадоха дигитални и физически модели на съборени емблематични сгради във Варна

Архитекти създадоха дигитални и физически модели на съборени емблематични сгради във Варна

Ръководител на проекта "Невидимият град" е д-р арх. Надя Стаматова