Училището в Равда има интерактивно библиотечно пространство и изследователски център на открито
Най-новите проекти на Think Forward, свързани с децата и образованието, се наричат PAPER AND PEN и EXPLORATORIUM
Този ноември ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Равда ще отбележи своя 140-годишен юбилей. В навечерието на годишнината училището има ново интерактивно библиотечно пространство на първия етаж на сградата - след трансформация на склад. Проектът на студио Think Forward, начерен PAPER AND PEN, е вдъхновен от материалността на хартиения лист и мастилото и култивира любов към книгите, създаването на истории, познати и тайни езици. Чрез съвременния си дизайн и богата функционалност библиотеката дава възможност за четене на книги, слушане на аудио книги, създаване на аудио разкази, провеждане на литературни дискусии, формално и неформално общуване. Пространството разполага и с пет авторски интерактивни игри по проект на PROTOFORM, които надграждат знанията на учениците за първите издания в историята на българския книгопечат, развиват техните въображение и способност да изграждат художествен разказ, запознават ги с литературните жанрове и нови възможности за комуникация чрез „тайни езици“.
Снимки: ©Think Forward
Другият завършен проект за училището е “Изследователски център на открито”, или EXPLORATORIUM, който има за цел да разгърне потенциала на обучението в три направления: преживявания на открито, екологично образование, личностно и социално развитие. Предлагайки кътове с различно оборудване, функционалните зони предлагат възможности за познания отвъд пределите на една класна стая, като по този начин развиват не само образователни, но и когнитивни, и емоционални познания. Съществуващият амфитеатър на четири нива се превръща в класна стая на открито, предаваща знания посредством класни уроци в двора. Височините на нивата са съобразени с ергономията на учениците и възможността да се използват в комбинация с мобилни маси, казват авторите на проекта.
Периферията на класната стая е обезопасена с метален парапет с вълнообразна форма, придаващ нов облик на съществуващата геометрия. В отделните сегменти са предвидени образователни игри и инсталации, които надграждат преживяването в класната стая, давайки възможност на учениците да учат чрез практически занятия. Игрите са вдъхновени от учебния материал и науките: метеорологична станция, оптична игра, игра за биоразнообразие, екологична игра, звукова фуния, планетариум и перископ. Всяка инсталация е двустранна и обвързана с образователните процеси в класната стая.
Учениците имат възможност да придобият отговорно и грижовно отношение към заобикалящата среда в съседния екологичен кът, включващ оборудване и мебелировка за събиране на дъждовна вода, пластмаса, метал, хартия, стъкло, а част от фасадата съдържа инфографики на подобна тематика.
Запазвайки игровия елемент, съществуващата площадка в съседната градинка е оборудвана с пейки за отдих. Съществуващата ВиК връзка в близост е оползотворена чрез монтажа на чешмичка.
Снимки: ©Think Forward