В България малко внимание се обръща на осветлението, качеството на светлината и прилагането на цветната температура в градска среда
Според експерти друг проблем е контролът върху стандартите и качеството на продуктите
В България много малко се знае за осветлението, качеството на светлината и как да се прилага цветната температура в градска среда. Това заявиха Росен Йовчер от Light Factor и Лальо Пенев от LICHTKOMPETENZ по време на първото събитие от платформата DESIGN FACTORY за качеството на градската среда с тема „Градско осветление и обзавеждане“. Във връзка със събитието красивата стара сграда на Сточна гара на ул. „Владайска река" 2 беше преобразена с инсталации на съвременно осветление и обзавеждане от експертите в сферата.
Според архитектурния дизайнер на осветление Лальо Пенев от LICHTKOMPETENZ дизайнерите и архитектите трябва да определят каква атмосфера искат да постигнат в дадено пространство. Необходими са отношение и грижа и да се мисли конкретно за всяко място с обвързане с цялостната зона, защото е ефектът от осветлението е огромен и пространствата могат да бъдат преобразени.
Цветната температура влияе различно на различните сгради и пространства, като и топлата, и студената имат своите предимства. При по-висок индекс на цветопредаване виждаме обекта в истинския му цвят. Много важни фактори са визуалният комфорт, лесният достъп и ориентация и чувството за безопасност. Необходимо е да се обръща внимание на това дали има заслепяване както от дневна, така и от изкуствена светлина, както и получава ли се т.нар. светлинно замърсяване. С правилно подбрана оптика това може да се коригира, каза Пенев.
LED техноложията е водеща в света, но много важни са животът на технологията и нейната поддръжка, защото някои от тях след определени часове работа имат спад на проризводителността с 50% и това налага подмяна на осветителните тела примерно след 2 години, а други – само с 10%. Много производители дават дават определени параметри, но доколко са верни, е друг въпрос, каза Росен Йовчер от Light Factor и отбеляза, че в тръжните процедури у нас тази стандартизация почти не се изисква. Основният проблем е контролът върху стандартите и качеството на продуктите, подчерта той.
Снимки: ГРАДОСКОП
Гледайте семинара тук.
Ема Димитрова