Концепция на международен екип показа нова "Визия за Бузлуджа"

653

Концепцията е разработена от STUDIO UWE BRUECKNER съвместно с българското студио E House Architects, а процесът е ръководен от фондация "Проект Бузлуджа" 


Фондация „Проект Бузлуджа", която от 2015 г. насам работи за опазването на монумента, включително по стабилизирането на мозайките в сградата, представи видео „Визия за Бузлуджа". Независимо от неуспешния местен референдум за монумента, продължава широкият интерес към възможното бъдеще на сградата. Очаква се решение за собствеността и бъдещето на паметника.

Визия

Бузлуджа има пълния потенциал да се превърне във водеща световна културна дестинация. Концепцията предвижда запазване на автентичността на монумента, като оригиналните мозайки и повърхности са съхранени в актуалния им вид. Система от прожекции разказва различни истории. Една от тях е историята на мястото: създаването, използването, разграбването и критичното преосмисляне на Бузлуджа. Предлага се в основната зала да се провеждат международни събития като конференции и форуми за около 400 човека. Целогодишен културен календар ще предлага концерти, пиеси, кино прожекции, танцови и други представления и пърформанси. Посетителите ще могат да се качат до върха на 70-метровия пилон и да се насладят на 360-градусова панорамна гледка над билото на Стара планина. Това са само малка част от идеите и възможностите за развитие на мястото.

Екип

Концепцията е разработена от международен екип. Негов творчески ръководител е проф. Уве Брюкнер от STUDIO UWE BRUECKNER. Той е архитект, сценограф, преподавател и едно от големите имена в създаването на съвременни концепции за музеи и посетителски центрове в цял свят. Той създава над 500 проекта и е отличен с над 200 награди. Някои от неговите проекти са музеят на БМВ в Мюнхен, Посетителският център на Европейския парламент в Брюксел и Галерията на Титанкамон в Големият египетски музей в Гиза, Посетителския център на Церн в Женева. Визията е създадена съвместно с българското студио E House Architects, начело с арх. Анна Неврокопска, доказан специалист по опазване на културно наследство у нас, и арх. Добрин Цветков, който създаде визуализациите. Процесът е ръководен от арх. Дора Иванова, управител на фондация "Проект Бузлуджа".  

Процес

Визията за Бузлуджа е част от холистичния подход на фондацията за опазване на монумента. Организацията е основана през 2015 г. и до момента е осъществила десетки успешни проекти както за опазването на мозайките на терен, така и за популяризиране на каузата чрез организация на фестивали и конференции. Фондацията провежда мащабна проучвателна дейност за изготвяне на „План за опазване и управление" на монумент Бузлуджа. Над 100 експерти от 10 държави работят 3 години за проучванията и анализите. Работата започва с дигитализиране на съществуващата документация и лазерно сканиране на монумента. Така са създадени подробен 3D модел и прецизни чертежи. Проведени са обстойни конструктивни обследвания и статистически изчисления на носещите конструкции. Състоянието на инсталациите и на всички повърхности е оценено и документирано. Изготвена е цялостна стратегия за опазване с принципи и насоки, включително финансов и времеви план. Част от тази дейност е и проучването на идеи и сценарии за нова функционалност на сградата.

„Визия за Бузлуджа" представя една от много възможности. Целта е да провокира въображението на всеки зрител и да бъде основа за диалог и съгласуване на дългосрочна стратегия за опазване на монумент Бузлуджа.

ОЩЕ НОВИНИ

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Церемонията по награждаването ще се състои по време на Архитектурно-строителната седмица на 27 март 2025 година в Интер Експо Център в София

Citybuild.bg Citybuild.bg
Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Той награждава най-добрите постижения през съответната година в България, както и свързаните с реализацията им инвеститор, архитект и строител

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков