ВИЛА ФЛАВИЯ – в хармония с атмосферата на Стария град в Пловдив

174

Автор на проекта е арх. Иван Щерев (Архитектурно-дизайнерско студио) със сътрудник арх. Галя Кръстева и инвеститор „Комихрис“ ООД


Имотът попада в Архитектурно исторически резерват „Старинен Пловдив“. По данни от Държавен архив, както и от налични архитектурни проекти за съответния имот, изготвени от арх. Джаков и арх. Стойков през 20-е години на миналия век, предвижданата в имота сграда е замисляна да бъде със смесено функционално предназначение. Основната функция, залагана в оригиналните проекти, е била изграждането на фурна на партерно ниво, което води и до изграждането на полуетаж, съобразявайки се с технологичните нужди на този вид дейност. Оттам следва и ниската етажна височина на второто ниво на къщата или така нареченият мецанин.

С оглед на архивните данни и проекти, както и от завареното състояние и визия на сградата към момента на заснемане (2014г.), същата е построена в отклонение от одобрените проекти, претърпявала е множество метаморфози и преустройства през годините, без ясен план и обща цел, а най-вече на база моментна нужда и първа необходимост. Няма данни или запазени архиви от проектна документация, свързана с всичките видни видове промени, извършвани по сградата с течение на времето от момента на нейното построяване. Освен от оригиналните проекти, на база на които са издавани строителни разрешения от община Пловдив през 1920, 1921 и 1922г., промените във външната и вътрешна визия на сградата са явни и ни най-малко не кореспондират със сградата, намираща се към онзи момент в имота. За терена са съществували налични данни за археологически находки с неизяснен към онзи момент характер, а по-скоро обосновани догадки на база експертиза, разговори и извършвани проучвания от археолог Елена Кесякова, разучавала и работила в множество имоти в съседство, както и по античния форум на град Пловдив. За тези предположения са помогнали и многократните посещения в съседни обекти с разкрити вече подземни културни богатства, всички свързани с живота около централната част на Филипопол по време на Римската епоха.

Имотът е с лице към една от най-емблематичните за град Пловдив улици – „Отец Паисий“ 13. Улица, „приютяваща“ много ежегодни фестивали и културни събития, „разгънати“ по цялата й дължина и пръснати из всички скрити кътчета. Цел на настоящия проект е да възобнови и обогати оригиналните идеи за визия на сградата, такива, каквито са били замисляни през 20-е години на миналия век. Да изгради блясъка на сградата, както и да обогати и разшири нейните функции на действие, отговарящи на съвременния начин на живот и динамиката на днешното време, засягащо основно нейната гъвкавост откъм рационално използване и оползотворяване на прилежащите й пространства. Приоритет е хармонията на сградата със заобикалящата я среда и запазване на автентичната атмосфера по силуета на улицата.

„Вила Флавия“ предлага модерна функция с всички присъщи за нашето време удобства и технологични иновации, но същевременно поднесени с респект към историята и епохата на заобикалящата я среда. През проход се достига до интимен и тих вътрешен двор.

Истинската „душа“ на сградата се намира дълбоко под нея, където е изложена частично разкритата римска баня. Там човек може да се пренесе в отминала епоха, да разбере „тайните“ технологии на римските строители или да усети релаксиращата атмосфера в имперските терми. Находката впечатлява и с перфектна инсталация за подово и стенно отопление – хипокауст, на чиято конструкция се държи цялата сграда. Разкопките са максимално запазени и експонирани.

На всяко надземно ниво се разгръща зареден с ретро дух хотел, като стаите и апартаментите предлагат микс от класика и модернизъм.

На последното ниво е развита покривна тераса с гледка към Стария град и античния театър на Пловдив, разположен между Джамбаз и Таксим тепета.

ОЩЕ НОВИНИ

Фондация "На открито" в партньорство с УАСГ представи разработки за обновяване на четири места за отдих в парк "Хисарлъка" в Кюстендил

Фондация "На открито" в партньорство с УАСГ представи разработки за обновяване на четири места за отдих в парк "Хисарлъка" в Кюстендил

Обектите са около входовете на парка при стадион “Осогово”, при бившия санаториум за детски белодробни заболявания, под зоопарка и в обхвата на крепостта

Община Враца получава държавен имот в с. Паволче за изграждане на образователен и културен център

Община Враца получава държавен имот в с. Паволче за изграждане на образователен и културен център

Така ще се осигури пространство за обучение и семинари, столова, зала за игри и практически дейности и други

Започва изграждането на най-високата сграда в комплекса Garitage Park в София

Започва изграждането на най-високата сграда в комплекса Garitage Park в София

В този етап на строителство са заявени още търговски площи, два високи жилищни обекта и основно училище