Внесоха в НИНКН документация за повишаване степента на защита на Княжевската минерална баня
От Гражданската инициатива "Княжевецъ" и сподвижници връчиха и подписка за запазването на най-старата баня в София
Вчера от Гражданската инициатива „Княжевецъ“ входираха т. нар. фиш в деловодството на Националния институт за недвижимо културно наследство, чиято цел е повишаване на степента на защита на Княжевската минерална баня. В момента тя е с най-ниската възможна - "за сведение", като целта е категорията да се повиши на "от местно значение". В деловодството са внесени и 607 подписа на граждани, събрани на протеста за банята миналата година и тези от подписката онлайн.
„Огромният обем от работата за изработка на фиша е дело на арх. Любо Пейчев“, казват от Гражданската инициатива „Княжевецъ“. Той е изразил готовност при интерес от Столична община да дари своя идеен проект за адаптация и реставрация на най-старата баня в София, представянето на който гражданската инициатива организира през октомври миналата година.
Подписката е връчена и на заместник-кмета в направление "Европейски политики, международна дейност и туризъм" Никола Барбутов, като му беше подарено парче от Княжевската минерална баня с послание "Банята си тежи на мястото!". Барбутов е изразил готовност да се работи усилено за спасяването и превръщането на банята в Княжево в отново работеща. По думите му предстои създаването на комисия за баните в София, в която ще бъдат поканени и представители на гражданската инициатива, съобщават още от „Княжевецъ“.
Снимки: Гражданската инициатива “Княжевецъ“
За спасяването на Княжевската минерална баня усилия още полагат "Екипът на София", Клуб "Смисъл", Таня Митакева, Александър Младенов, Гергин Борисов, Пламена Терзирадева, Цветелина Симеонова-Заркин и още много хора. „Първата стъпка е направена - внесохме документацията в НИНКН и подтикнахме Столична община към действие. Остава още много - промяна в Общия устройствен план, за да бъде намален габаритът на булеварда, създаване на финансов модел и модел за управление, за да може проектът да бъде жизнеспособен, въвличане на все повече поддръжници и партньори, за да бъде усилието устойчиво“, коментират от "Екипът на София".