Административна сграда на фирма за производство на бетон

304

Основната дейност и мястото на сградата решават и концепцията за нейната визия и вложените материали – с видим бетон


Имотът е разположен в „Индустриален и логистичен парк Бургас“ в непосредствена близост до езерото Вая. В него е изградена база за производство на готови бетонови смеси, което налага и нуждата от обслужваща административна сграда. Офисните контейнери биват заменени от едноетажна офис сграда, предназначена за ползване от служители на фирмата възложител, обслужване на клиенти и провеждане на бизнес срещи.  


 
Основната дейност на фирмата възложител (производство на бетон и бетонови разтвори) и местонахождението на сградата, решават и концепцията за нейната визия и вложените материали – административната сграда на „Хидробетон" е изпълнена с видим бетон. Функционалност, комфорт на обитаване, внимание към детайла и иновация са движещите сили за създаването на административната сграда.


 
Сградата разполага с открита беседка, прилепена към южната фасада. Главният подход е от източната фасада, а срещу него е разположен бетоновият възел. Подход към сградата има и от северната фасада – той обслужва всички шофьори.


 
Засенчването на помещенията се осъществява посредством външни ротиращи се дървени ламели, разположени по източната и южната фасада. Сменяйки позициите си, сградата придобива различен характер – от дискретна и затворена до ажурна и отворена. Пропуснатите лъчи светлина и хвърлените сенки създават чувство за уют в офисите и образуват красиви светлинни коридори в екстериора.


 
Триметрово бетоново пано приветства посетителите на сградата. Картината от бетон е триизмерно изображение, в което светлината и сянката играят основна роля за проектирането на образа. Фронтално то е едва доловимо, а с промяна на светлината и хвърлените сенки се вижда и най-малкият детайл.


 
Конкретното решение за функционалното разполагане на помещенията е съобразено с нуждите на служителите и изискванията за видимост. Около ядро, представляващо кухненски кът и санитарен възел, са разположени фоайе, офис управител, заседателна зала, офис търговец и диспечер, офис фактурист, техническо помещение и офис шофьори.


 
Ефирни бетонови конзолни стъпала извеждат до покрива на сградата. Умивалници, плотове, маси, работни бюра, завеси и картини в интериорните пространства демонстрират иновативните свойства на високоякостния бетон. Характерни за интериора са естественото горно осветление, големите витрини, комбинацията от бетон, дърво, стъкло и метал и играта на причудливи сенки.


 
Проектът на арх. Михаила Димитрова (MI CONCRETE) получи награда АРХИМОРИЯ 2021 в категория „Обществени сгради“ и номинация в конкурса „Български архитектурни награди 2021“.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна строителството на спортна зала в двора на СУ "Софроний Врачански" в Пловдив

Започна строителството на спортна зала в двора на СУ "Софроний Врачански" в Пловдив

Залата ще разполага с комбинирани игрища за баскетбол, волейбол, футбол на малко поле, хандбал и бадминтон

Столична община ще поиска сградата на Банята в "Горна баня" да й бъде върната и предоставена за управление

Столична община ще поиска сградата на Банята в "Горна баня" да й бъде върната и предоставена за управление

Кметът на София и областният управител обсъдиха процедурата, по която ще бъде извършено прехвърлянето на сградата, за да може общината да пристъпи към подготовката на проект за ремонт

Културното наследство трябва да бъде обект на цялостна визия и стратегия за управление и развитие

Културното наследство трябва да бъде обект на цялостна визия и стратегия за управление и развитие

Според доклад на Екипът на София са необходими завишен контрол, поощряване на качествени архитектурни намеси, създаване на цялостна стратегия и рестартиране и подобрение на програма „Културно наследство“

Върховният административен съд отмени поръчката за инженеринг на нова сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив

Върховният административен съд отмени поръчката за инженеринг на нова сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив

Делото е образувано по жалба на Камарата на архитектите в България, която призовава публичните възложители да организират архитектурни конкурси, за да могат да бъдат избирани най-подходящите проекти