Административният съд в София потвърди заповеди на главния архитект за премахване на незаконен строеж в Борисовата градина - офис-сграда на автокъща "Капитолия"

270

Решението подлежи на оспорване пред Върховния административен съд


Снимка: НАГ

Административният съд в София град отхвърли жалбите на ЕТ „Минкин – Албена Минкин“ против заповеди на главния архитект на Столична община, с които е наредено премахването на  офис-сграда, функционираща към автокъща „Капитолия“ в Борисовата градина на бул. „Драган Цанков“ 5. Незаконният строеж се състои от фоайе, помещение за офис, две приемни, компютърна стая, склад и сервизно помещение - всичко със застроена площ от 111,75 кв. м.

Решението на Административния съди подлежи на оспорване пред Върховния административен съд, като при потвърждаването му незаконният строеж ще бъде премахнат от Столична община - в случай, че адресатът на заповедта откаже доброволното ѝ изпълнение.

Припомняме, че през 2022-2023 година Столична община премахна принудително незаконните постройки на „Веселото село“ в Борисовата градина, както и оградата при къпалнята „Мария Луиза“, с което на парка бяха върнати 12 дка. Общината обжалва спряното премахване на автокъща "Капитолия", продължи с актовете за незаконните обекти на терена и разшири обема на действията си, като към незаконно поставените навеси бяха присъединени оградите и пристройките.

След като в къпалнята "Мария Луиза" беше извършена незаконна сеч от страна на мажоритарният собственик с цел обновяване на обекта, в средата на миналата година той предложи на Столична община да купи дела му или да го обезщети с равностойни имоти. До този момент развитие по въпроса официално няма.

ПУП на Борисова градина все още не е приет. Междувременно започна преизграждането на стадион "Българска армия" на негова територия.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Място срещу гребната база в лесопарк "Липник" в Русе ще се превърне в кът за отдих със заведения, водни атракциони и развлечения

Място срещу гребната база в лесопарк "Липник" в Русе ще се превърне в кът за отдих със заведения, водни атракциони и развлечения

След открита тръжна процедура беше сключен договор за отдаване под наем на общинския обект в с. Николово 

Предстои засаждане на нови дървета пред МОЛ – Видин в рамките на обновяване на градинката

Предстои засаждане на нови дървета пред МОЛ – Видин в рамките на обновяване на градинката

След ремонта на тротоара ще бъдат засадени 17 дървета от вида кълбовиден шестил – компактен декоративен вид с контролирана височина и ширина, подходящ за малки градски пространства 

Разработват проект за изграждане и поставяне на паркова пластика на Филип Кутев в Лесопарк "Славеева река" в Айтос

Разработват проект за изграждане и поставяне на паркова пластика на Филип Кутев в Лесопарк "Славеева река" в Айтос

Идеята за паметен знак се обсъжда отдавна и е свързана с намерението  на Ротари-Айтос да бъде изграден в непосредствена близост до лятната сцена в парка

Обновяват крайречната зона в Ардино

Обновяват крайречната зона в Ардино

Предвиждат се атракционна водна площ и пешеходни алеи с кътове за наблюдение и почивка

Млади хора, ползващи социални услуги, представиха своя поглед към София чрез фотографии

Млади хора, ползващи социални услуги, представиха своя поглед към София чрез фотографии

Вдъхновението идва от архивите на придворния фотограф Георг Волц, заснел знакови локации в столицата в началото на XX век