Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския
Част от идеите за развитие на Витоша са зелен коридор по река Драгалевска с пасарелка на Околовръстния път, наблюдателна площадка на Копитото, паркинги в подножието на планината, реновиране на хижите и инициативи, свързани с децата
Зелени коридори
Вчера кметът на Столичната община Васил Терзиев представи "Визия за Витоша", като подчерта, че най-важна е връзката на планината с града. Основната бариера е Околовръстният път (червената линия на визуализацията долу), който откъсва Витоша от София и парковете в нея. Според кмета е необходимо създаването на т. нар. зелени коридори и осигуряване на по-голяма възможност за пешеходен достъп до планината, като „Софияплан“ работи по тази част от представената „Визия за Витоша“.
Предвижда се всеки от 5-те зелени коридора по витошките реки да се превърне в екопътека, по която пеш и с колело гражданите да могат да стигат до планината, без да бъдат притеснени от автомобилния трафик. Една от основните идеи е създаването на зелен коридор по река Драгалевска, който да минава през Борисовата градина, Ловен парк, зелените пространства в квартал „Кръстова вада“, през мост над Околовръстния път за пешеходци и велосипедисти и да продължава по реката до Витоша. Пешеходният мост е пред възлагане за обществена поръчка и трябва да е построен до края на тази есен.
Лифтове
Както е известно, лифтовете на Витоша са приватизирани и се управляват от "Витоша ски" – собственост на италианската компания TechnoAlpin. „Провели сме редица срещи и имаме добър диалог. До момента има заявено намерение за инвестиция от 100 милиона евро в модернизация на всички лифтове и влекове, но чакаме официалното намерение да бъде внесено в общината. План Б за нас е да преминем към обновяване на Драгалевския лифт. Ако до края на лятото не видим прогрес, ще започнем неговото обновяване с пари от общината“, каза Терзиев.
Кметът подчерта, че се надява проектът за Симеоновския лифт да бъде задвижен, тъй като в зоната на долната станция на лифта общината планира да се изгради интермодален хъб с буферен паркинг, автобусен терминал, трамвай по бул. „Климент Охридски“ от "Студентски град" в бъдеще и евентуално - метростанция.
Градски транспорт и автомобилен достъп
Планира се създаване на два големи автомобилни буферни паркинга в подножието на планината – от кварталите "Бояна" и "Драгалевци". Предвиждат се изходни точки с по-малки паркинги към тях във всяко от 8-те населени места в общината, които опасват Витоша. Три от тези паркинги ще са готови още през тази година, а останалите – догодина. Идеята е те да бъдат съчетани с къси (екологични) автобусни линии към планината – с увеличаване броя на автобусите и честотата им на придвижване. Общината е започнала действия, за да й бъде прехвърлена собствеността на пътищата към планината. „Има съгласие по този въпрос, но трябва да се извърви пътят на всички процедури“, каза Терзиев.
Ключови инициативи
Столична община смята да реализира и проекта за наблюдателна площадка на Копитото. Предложението на Дирекцията на Природен парк „Витоша“ беше включено в инициативата “София Избира” през 2020 година. Проектът предвижда изграждане на заслон с панорамна площадка върху скалите, с монтиране на далекогледи и пейки. Наред с това ще се възстановят подпорни стени, чешма, паркинг и част от пешеходния маршрут към х. Момина скала. На мястото освен телевизионната кула “Копитото” се намира и първият лифт в България – Княжевския, построен през 1962 г., който също не работи.
Още идеи
В рамките на „Визия за Витоша“ се предвижда облагородяване на пътеки от самите граждани – с кампании, обявени от общината. Направена е карта на хижите и тяхната собственост, за да се придвижи тяхното реновиране. Ще има инициативи, свързани с децата, като зелени класни стаи и 5-дневни зелени училища, а през октомври предстои съвместна инициатива с Българския туристически съюз, която предвижда посещение на хиляда деца в планината за един ден.
Модернизация с опазване на природата
Всички дейности в планината трябва да опазват природата (морените, каменните реки, двете торфени бранища и други). Необходимо е пречистване на отпадните води в зона „Алеко“ и Златни мостове. Работи се по въвеждане в експлоатация на пречиствателна станция „Брезовица“, но това не е достатъчно и е нужна подкрепа от държавата за дългогодишна стратегия за водите – както за София, така и за планината, каза Терзиев. Той подчерта, че е важно да се използват природощадящи технологии и материали, да се работи за намаляване на отпадъците и да има забрана за пластмасови опаковки. Друга голяма тема е как да се разпръсне трафикът към планината, за да няма претоварване от туристи в определени точки, което води до редица проблеми, включително с ерозията.
Модерна компактна инфраструктура и съоръжения
Разбира се, основен елемент в плановете за развитие на Витоша е създаването на модерни условия за туризъм и спорт. За тази цел обаче е необходимо участие на Столична община в управлението на инвестиционното дружество - без налагане на ценови политики, но с възможност за влияние върху определени решения, каза Васил Терзиев. В момента отговорностите за Витоша са разпределени между общината, няколко министерства, Изпълнителната агенция за горите, Югозападното държавно предприятие, Дирекцията на ПП „Витоша“, РИОСВ, областни управи, частни собственици.
Създаден е специален сайт vitosha.me, в който може да прочетете още за "Визия за Витоша" и за инициативите на Столична община. В сайта ще бъде публикувана и пътна карта за предстоящите дейности. В него може да подпишете и петиция, за да подкрепите инициативите на Столична община за планината.
Цялото представяне гледайте тук.
Ема Димитрова