Архитектурна изложба откриха във Варна
Експозицията в Дома на архитекта във Варна на ул. "Мусала" 1 показва стара Констанца в периода 1878-1916 година
В изложбата може да се направи паралел между стара Варна и стара Констанца - да се види как в този исторически период градовете по Черноморието са със сходна архитектура, като съществените разлики идват от релефа на терена. Но сградите, независимо частни или обществени, строени след Освобождението, са идентични - и във Варна, и в Балчик (който е почти по средата), и в Констанца. Изложбата е много полезна не само за архитекти, но и за историци и лица, искат да научат за миналото на Източния бряг на Черно море, съобщиха от Камарата на архитектите - Варна. Изложбата "Архитекти и проекти от предвоенна Констанца (1878-1916)" е финансирана от Архитектурна таксова марка на Ордена на Архитектите на Румънската архитектурна колегия.
Констанца е под османско владичество почти 500 години. Периодът след 1878 г. води до огромна трансформация за града - както в административно, така и в социално отношение, но особено като придаване на градски тип среда. Констанца, превърнала се в окръжен център, изоставя средновековно-ориенталския бит, развива се градоустройствено и архитектурно, придобива европейски облик.
В Констанца преходът към западната архитектура е осъществен чрез проекти на румънски и чуждестранни архитекти: френски, австрийски, английски, немски, гръцки, арменски, албански и други. Сред имената се отличават Александру Ораску, Петре Антонеску, Виктор Шефанеску, Григоре Черчез, Джордж Мендреа, Карол Бенис, Пол Ернст, Даниел Ренар, Луис Гилвърт, Чарлз Сандърс и др.
Сградите, построени по проекти на тези архитекти, днес са обявени за архитектурни паметници. Те носят печата на различни стилове: еклектика, неокласически, френски академизъм, рококо, викториански, ар нуво и др. Тези постижения от предвоенния период, заедно с древните гръко-римски останки от крепостта Томис, правят Констанца град от световна класа.
Изложбата може да бъде разгледана до 16 август, като работното време е от 9 до 17 часа. Входът е свободен.