Благоустрояват парк "Калето" и едноименната средновековна крепост в Свищов

709

Реновирането на пространството трябва да приключи през есента тази година, а целият проект с дейностите по крепостта - до лятото на 2026 година (Обновена, 18 април 2024)


Цели 6 години продължиха дейностите по проучване, експониране и социализиране на крепостта, както и на парковата зона около нея. С проект за 5.9 млн. лева ще бъде благоустроена културно-историческа забележителност в централната част на Свищов с гледка към река Дунав - след тригодишно проучване на крепостта и изминатите тежки административни и съгласувателни процедури с НИНКН.

Обследването на обекта създаде предпоставка за по-нататъшни реставрационни дейности и социализиране на парковата зона, което доведе до изготвянето от Община Свищов на инвестиционно-технически проект и търсене на начини за неговото финансиране. Проектът като цяло е готов, но все още търпи някои корекции и затова все още не е представен публично, каза за Citybuild.bg кметът на Свищов д-р Генчо Генчев.

Проектът ще бъде реализиран в няколко етапа. След благоустройството на средата ще се премине към следващия етап, който включва консервационно-реставрационни работи, експониране и социализиране на недвижимата културна ценност Средновековна крепост „Калето” с категория „национално значение”. За реализирането на този етап се очаква допълнително финансиране по Закона за държавния бюджет в размер на 2,5 милиона лева.

Снимки: Община Свищов

В рамките на проекта ще бъде извършен ремонт на двора на намиращата се в близост църква „Свети Димитър”, която също е недвижима културна ценност. За нейното реставриране Общината изготвя проект за спешен авариен ремонт, належащ за църковната обител, която е в окаяно състояние.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Ожесточени са споровете за изграждането на детска градина върху зелена площ в район "Красно село" в София

Ожесточени са споровете за изграждането на детска градина върху зелена площ в район "Красно село" в София

Мястото с десетилетни дървета е наричано от жителите „полянката с бабуната“ или „снежната пързалка на „бабуната”  

В София се провежда първото издание на климатичния "ЖЕГА ФЕСТ"

В София се провежда първото издание на климатичния "ЖЕГА ФЕСТ"

Събитието събира на площад „Бански“ над 35 организации, университети и компании, за да покажат начини за по-устойчив град

Обновеният парк "Пети октомври" в Стара Загора отвори за посетители

Обновеният парк "Пети октомври" в Стара Загора отвори за посетители

Емблематичното пространство с нова инфраструктура, детски зони, „говорещи“ кошчета и високотехнологичен фонтан от ново поколение е реализирано по проект на ”Ландшафтен дизайн-инвест”

Откриха новата спортна зала в Троян

Откриха новата спортна зала в Троян

Съоръжението е реализирано по Националната програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти на Министерството на младежта и спорта

Напредва изграждането на стадион "Българска армия" заедно с озелененото пространство пред него

Напредва изграждането на стадион "Българска армия" заедно с озелененото пространство пред него

Подробният устройствен план на Борисовата градина, който се обсъжда финално в момента, не допуска обособяване на паркоместа