Cushman & Wakefield | Forton: Експанзията на ритейл парковете продължава

1678

Търговците в модния сегмент са лидер по активност сред новите наематели


Пазарът на търговски площи в България запазва високата си динамика и устойчив темп на растеж, движен предимно от новите и разширени обекти в сегмента на ритейл парковете. През периода април-юни обемът на нововъведените в експлоатация площи се увеличи с 30% спрямо първото тримесечие, достигайки 25 152 кв. м. Цялата тази площ се намира единствено в паркови обекти, като ключова роля изиграха частичното откриване на Parkmaxx Plovdiv и РП Раковски, както и разширението на XOPark Sofia. Това сочат данните от анализа на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield | Forton.

Общият наличен обем в сегмента на ритейл парковете вече е 621 000 кв. м, разпределени в 61 локации в страната. В същото време търговските площи в процес на строителство намаляха до 159 000 кв. м в рамките на 14 обекта, а още 175 000 кв. м са на етап планиране в други 14 проекта. Очакванията са до края на 2025 г. обемът на търговските паркове да надхвърли 700 000 кв. м, а в края на 2026 г. – 800 000 кв. м, с което ще изпреварят моловете по обща отдаваема площ.

„Инвестициите в сегмента на ритейл парковете запазват висока динамика. До края на 2026 г. се очаква те дори да надминат моловете по площ. Причината е от една страна гъвкавият формат, а от друга – по-ниските оперативни разходи и възможността да се позиционират в по-малки градове, където моловете не са устойчив модел”, коментира Явор Костов, управляващ партньор в Cushman & Wakefield | Forton.

Търсенето също отчете ръст от 12% на тримесечна база, със 75 новооткрити магазина и близо 34 000 кв. м новонаети площи. Моловете заемат 59% от броя на новите сделки и 43% от тяхната площ, докато ритейл парковете държат останалия дял. Най-активни през тримесечието бяха търговците на мода (почти 8 000 кв. м), следвани от тези на електроника (около 6 000 кв. м) и вериги с разнообразен асортимент като KiK, Pepco и Tedi (над 4 000 кв. м).

Активността в моловете беше особено силна в Paradise Center и Serdika Center, където отвориха общо 15 нови магазина. В ритейл парковете Parkmaxx Plovdiv и XOPark Sofia се откроиха с 20 нови обекта. Четири нови бранда стъпиха на българския пазар през тримесечието – Salsa Jeans, Office Shoes, Tous и Anna Cori – всички с локации в молове.

Нивата на свободни площи в моловете и ритейл парковете останаха ниски в цялата страна. Наемите за първокласни площи в моловете в София се повишиха до 46 евро/кв. м, докато тези в ритейл парковете в столицата останаха стабилни на 13 евро/кв. м. Доходността при моловете се запази на 7,5%, а при ритейл парковете лекото понижение до 7,25% отразява нарастващата динамика в сегмента.

Вижте още тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Кметът на Пловдив: Строителството на стадион "Локомотив" напредва

Кметът на Пловдив: Строителството на стадион "Локомотив" напредва

В края на ноември ръководството на общината направи оглед на място

Ще ремонтират 53 километра от пътя Видин - Лом и ще изграждат обходен път на Оряхово

Ще ремонтират 53 километра от пътя Видин - Лом и ще изграждат обходен път на Оряхово

Част от средствата са безвъзмездна финансова помощ по Програма „Развитие на регионите“

Стартираха ремонтните дейности в парк "Бял бор" в столичния район "Илинден" по линия на гражданските бюджети

Стартираха ремонтните дейности в парк "Бял бор" в столичния район "Илинден" по линия на гражданските бюджети

Първия етап включва ремонт и пренареждане на настилката пред Националния център за рехабилитация на слепи в България, както и подмяна на настилката по пътеките, които водят към подлеза на метростанция „Вардар“ и към едноименния булевард

Велоалеята за Сарафово вече е прехвърлена за управление и стопанисване на Община Бургас

Велоалеята за Сарафово вече е прехвърлена за управление и стопанисване на Община Бургас

Сега вече може да се пристъпи към реални дейности по брегоукрепването и възстановяването ѝ

Бившият театър "Ренесанс" в София, известен преди време и като нощен клуб, ще стане център за събития

Бившият театър "Ренесанс" в София, известен преди време и като нощен клуб, ще стане център за събития

Наемателят на сградата инвестира във възстановяване на архитектурния й облик по проект на SMPL Architects