За десет години – едва пет нови обществени тоалетни в София

1381

До края на тази година се очаква още една, а догодина – още три.


Приватизирани

За тоалетната в парка „Заимов" на ъгъла на бул. „Мадрид" и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", през 2004г. е извършена замяна с фирма „Стобис" ООД на сградата, в едно с правото на строеж срещу жилища, собственост на дружеството. Цената на сградата и правото на надстрояване е определена в размер на 102 200 лв., от които стойността на сградата е в размер на 50 200 лв., а стойността на правото на строеж е в размер на 52 000 лв. Дружеството предоставя в замяна жилища, като е доплатена разликата в цената на заменяемите имоти. Сега собствеността е друга, а през март тази година трябваше да започне проверка от НАГ и НИНКН - във връзка с презаверено разрешение за строеж за бистро и бърза закуска и промяната на първоначалния проект за банков клон. Всъщност, някои от приватизираните тоалетни се превърнаха в магазини или заведения.

За тоалетната в Докторска градина от страната на ул. „Кракра" през 2009 г. е сключен приватизационен договор с „ДВЕПМ" ЕООД за 108 700 лева. През 2016г. вече бившият председател на Камарата на архитектите и сега общински съветник Борислав Игнатов предложи на колегите си КАБ да "осинови" изоставената тоалетна и да създаде архитектурен павилион върху нея. Целта му беше павилионът да популяризира професията на архитекта и ползата от нея в обществото, а тоалетната да бъде отворена за хората. Според арх. Игнатов частните собственици харесали идеята, защото искали да я възстановят, но чакали разрешение от НИНКН. Така и не е ясно дали все още имат такива намерения и дали са дочакали разрешението. Твърде авангардната за българите идея остана нереализирана.

За обществената тоалетна в градината зад баня Мадара през 2004 г. е сключен приватизационен договор с „Глория ВХБ" ЕООД за 39 010 лв. Понастоящем собственик на обекта е дружеството „Милениум 22" ООД. Тоалетната в пространството на НДК от страната на ул. „Фритьоф Нансен" също е продадена - през 2005г. на Младежка кооперация „Ялта" за 85 000 лева. Собственикът на тази затворена градска тоалетна иска да пристрои към нея културен и билетен център, но засега за идеята му няма решение.

Друга изоставена тоалетна е в Банската градина в кв. "Лозенец" - на ъгъла на булевардите "Евлоги и Христо Георгиеви" и "Черни връх". Собственик на помещението от 2004 г. е фирмата "Глория - ВХБ".

Тоалетната в градинката пред Централните хали е най-скъпо продадената - за 121 хил. лв. В някакъв момент след това тя работеше по предназначение, но сега отново изглежда затворена и занемарена.

Това са само част от загубените обществени тоалетни в столицата, за които информация дава кметът на София в отговор на питане от страна на общинския съветник Симеон Ставрев. „Обществените тоалетни в София са изключително малко, а бивши такива вече не се използват по предназначение. В множество градове - както в Източна, така и в Западна Европа, обществените тоалетни са широко разпространени и достъпни, и то най-вече в столиците", казва Ставрев и допълва: „Това е безхаберие от страна на общината вече две десетилетия."

За 10 години - едва 5 нови тоалетни

В периода 2010-2019 г. са въведени в експлоатация обществени тоалетни в Южен парк III част, в парк „Княз-Борисова градина", в градината при храм „Св. Седмочисленици" и две автоматизирани обществени тоалетни в парка на НДК.

В момента тече процедура по въвеждане в експлоатация на новата тоалетна в градината „Кристал", като за целта обектът се отделя от Етап 2 на Зона 4, за да бъде пуснат в експлоатация, казват от СО. Има голяма вероятност обаче отварянето на тоалетната да не се случи до края на годината.

Снимки: CityBuild.bg

Догодина - евентуално още три нови тоалетни

По отношение на евентуално изграждане на непреместваеми обществени тоалетни в „Градската градина" пред Народния театър „Иван Вазов", в „Царската градина" зад Националната галерия и в Княжеската градина, от Столична община обясняват, че тъй като обектите са недвижими културни ценност, при инвестиционно намерение за ново строителство в тях трябва да се проведе обществено обсъждане и съгласуване с Министерство на културата. Дали има такива намерения, не става ясно.

В историческия център на София Столична община предвижда изграждането на две самопочистващи се тоалетни в района на храм-паметника „Ал. Невски", но за това срок също не е уточнен. Догодина се предвижда и въвеждане в експлоатация на две обществени тоалетни тип преместваеми сгради-контейнери (не се уточнява къде) и се подготвя проект за възстановяване на втора обществена тоалетна в Борисовата градина.

Пример на световно ниво

Докато в София се опитваме да имаме обществени тоалетни и един от добрите примери е в градинката на ул. "Солунска", където заведение запази старата тоалетна, то в Токио четирима носители на една от най-престижните награди за архитектура - Pritzker, създават иновативни обществени тоалетни. Те са част от проекта Tokyo Toilet по инициатива на фондация Nippon - частна благотворителна организация с нестопанска цел, която се фокусира върху социалните иновации. Проектът за редизайн на тоалетни на 17 места в квартал Шибуя си партнира с някои от най-големите имена в архитектурата и творческите индустрии.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Община Червен бряг стартира обществени обсъждания на идейния проект за обновяване на площада и част от прилежащи улици

Община Червен бряг стартира обществени обсъждания на идейния проект за обновяване на площада и част от прилежащи улици

Визията и концепцията са разработени от кмета на общината Атанас Атанасов, неговият екип и избраното архитектурно студио We Are Architects (WE:R)

В Балчик започва създаването на Екологичен парк в квартал "Хоризонт"

В Балчик започва създаването на Екологичен парк в квартал "Хоризонт"

Дейностите включват възстановяване и обогатяване на биологично разнообразие и създаване на място за спорт, отдих и събития

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

От днес тече 7-дневен срок, в който всички участвали в конкурса кандидати, които не са класирани на първо място, могат да възразят пред органа по назначаване

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Целта е пространството да остане достъпно за жителите и да продължи да изпълнява обществената си функция

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Част от идеите за развитие на Витоша са зелен коридор по река Драгалевска с пасарелка на Околовръстния път, наблюдателна площадка на Копитото, паркинги в подножието на планината, реновиране на хижите и инициативи, свързани с децата 

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Той съвпада с трасето на улиците „Витоша“ - след кръстовището с ул. „Княз Борис I“, и „Цар Освободител“ - след кръстовището с ул. „Хан Крум“