За десет години – едва пет нови обществени тоалетни в София
До края на тази година се очаква още една, а догодина – още три.
Приватизирани
За тоалетната в парка „Заимов" на ъгъла на бул. „Мадрид" и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", през 2004г. е извършена замяна с фирма „Стобис" ООД на сградата, в едно с правото на строеж срещу жилища, собственост на дружеството. Цената на сградата и правото на надстрояване е определена в размер на 102 200 лв., от които стойността на сградата е в размер на 50 200 лв., а стойността на правото на строеж е в размер на 52 000 лв. Дружеството предоставя в замяна жилища, като е доплатена разликата в цената на заменяемите имоти. Сега собствеността е друга, а през март тази година трябваше да започне проверка от НАГ и НИНКН - във връзка с презаверено разрешение за строеж за бистро и бърза закуска и промяната на първоначалния проект за банков клон. Всъщност, някои от приватизираните тоалетни се превърнаха в магазини или заведения.
За тоалетната в Докторска градина от страната на ул. „Кракра" през 2009 г. е сключен приватизационен договор с „ДВЕПМ" ЕООД за 108 700 лева. През 2016г. вече бившият председател на Камарата на архитектите и сега общински съветник Борислав Игнатов предложи на колегите си КАБ да "осинови" изоставената тоалетна и да създаде архитектурен павилион върху нея. Целта му беше павилионът да популяризира професията на архитекта и ползата от нея в обществото, а тоалетната да бъде отворена за хората. Според арх. Игнатов частните собственици харесали идеята, защото искали да я възстановят, но чакали разрешение от НИНКН. Така и не е ясно дали все още имат такива намерения и дали са дочакали разрешението. Твърде авангардната за българите идея остана нереализирана.
За обществената тоалетна в градината зад баня Мадара през 2004 г. е сключен приватизационен договор с „Глория ВХБ" ЕООД за 39 010 лв. Понастоящем собственик на обекта е дружеството „Милениум 22" ООД. Тоалетната в пространството на НДК от страната на ул. „Фритьоф Нансен" също е продадена - през 2005г. на Младежка кооперация „Ялта" за 85 000 лева. Собственикът на тази затворена градска тоалетна иска да пристрои към нея културен и билетен център, но засега за идеята му няма решение.
Друга изоставена тоалетна е в Банската градина в кв. "Лозенец" - на ъгъла на булевардите "Евлоги и Христо Георгиеви" и "Черни връх". Собственик на помещението от 2004 г. е фирмата "Глория - ВХБ".
Тоалетната в градинката пред Централните хали е най-скъпо продадената - за 121 хил. лв. В някакъв момент след това тя работеше по предназначение, но сега отново изглежда затворена и занемарена.
Това са само част от загубените обществени тоалетни в столицата, за които информация дава кметът на София в отговор на питане от страна на общинския съветник Симеон Ставрев. „Обществените тоалетни в София са изключително малко, а бивши такива вече не се използват по предназначение. В множество градове - както в Източна, така и в Западна Европа, обществените тоалетни са широко разпространени и достъпни, и то най-вече в столиците", казва Ставрев и допълва: „Това е безхаберие от страна на общината вече две десетилетия."
За 10 години - едва 5 нови тоалетни
В периода 2010-2019 г. са въведени в експлоатация обществени тоалетни в Южен парк III част, в парк „Княз-Борисова градина", в градината при храм „Св. Седмочисленици" и две автоматизирани обществени тоалетни в парка на НДК.
В момента тече процедура по въвеждане в експлоатация на новата тоалетна в градината „Кристал", като за целта обектът се отделя от Етап 2 на Зона 4, за да бъде пуснат в експлоатация, казват от СО. Има голяма вероятност обаче отварянето на тоалетната да не се случи до края на годината.
Снимки: CityBuild.bg
Догодина - евентуално още три нови тоалетни
По отношение на евентуално изграждане на непреместваеми обществени тоалетни в „Градската градина" пред Народния театър „Иван Вазов", в „Царската градина" зад Националната галерия и в Княжеската градина, от Столична община обясняват, че тъй като обектите са недвижими културни ценност, при инвестиционно намерение за ново строителство в тях трябва да се проведе обществено обсъждане и съгласуване с Министерство на културата. Дали има такива намерения, не става ясно.
В историческия център на София Столична община предвижда изграждането на две самопочистващи се тоалетни в района на храм-паметника „Ал. Невски", но за това срок също не е уточнен. Догодина се предвижда и въвеждане в експлоатация на две обществени тоалетни тип преместваеми сгради-контейнери (не се уточнява къде) и се подготвя проект за възстановяване на втора обществена тоалетна в Борисовата градина.
Пример на световно ниво
Докато в София се опитваме да имаме обществени тоалетни и един от добрите примери е в градинката на ул. "Солунска", където заведение запази старата тоалетна, то в Токио четирима носители на една от най-престижните награди за архитектура - Pritzker, създават иновативни обществени тоалетни. Те са част от проекта Tokyo Toilet по инициатива на фондация Nippon - частна благотворителна организация с нестопанска цел, която се фокусира върху социалните иновации. Проектът за редизайн на тоалетни на 17 места в квартал Шибуя си партнира с някои от най-големите имена в архитектурата и творческите индустрии.
Ема Димитрова