Дискусия е основен акцент в Международната конференция по сеизмично инженерство

94

Темата е "Законодателни рамки при прилагане на интегрирани техники при реконструкция и обновяване на сградния фонд и сградите недвижими културни ценности"


Международната конференция по сеизмично инженерство BEF2021 на 20 и 21 октомври е организирана от Съюза на строителните инженери в България (ССИБ) и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) - Регионална колегия София-град. Партньори на събитието са Европейският съвет на строителните инженери (ECCE) и Европейският съвет на инженерните камари (ECEC). Членовете на тези организации са поканени да вземат участие в конференцията.

Дискусионният панел на конференцията ще се проведе в онлайн формат и ще бъде на тема "Законодателни рамки при прилагане на интегрирани техники при реконструкция и обновяване на сградния фонд и на сградите, обявени за недвижими културни ценности". Панелната дискусия е посветена на антисеизмичното проектиране при укрепване, реконструкция и обновяването на сградите, обявени за недвижими културни ценности, и върху значимостта на културно историческото наследство и отговорността за съхранение на античната история. Темите в панела ще акцентират върху законодателни рамки в тази област.

Модератор на дискусионният панел ще бъде инж. Димитър Начев, вицепрезидент на Европейския съвет на строителните инженери (ECCE). Ще бъдат дискутирани законодателни промени в сектор строителство – нужна ли е радикална промяна или само смяна на имената, закон с кодекс, промяна на ролите на участниците в инвестиционния процес, нова справедлива и работеща система от правила, която да регламентира отношенията между участниците в процеса. Ще се дискутират и рестарт на целия закон и нормативна уредба, за да отговарят на сегашните потребности на обществото.

Зам.-министърът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството   арх. Иван Шишков ще представи вижданията на МРРБ за добрите законодателни рамки като предпоставка за правилното прилагане на правилата и нормите при обновяването на сградите, обявени за недвижими културни ценности.

Инж. Стефан Кинарев, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Регионална колегия София-град, ще направи връзка между дигитализация на строителния сектор като начин за подобряване на инвестиционната среда, създаване и водене на регистри и обновяването на сградите, обявени за недвижими културни ценности.

Зам.-председателят на Камарата на архитектите в България - проф. д-р арх. Борислав Борисов, ще коментира намеренията за по-подходяща нормативна реформа в сектора. В момента липсват висококвалифицирани работници, има нелоялна конкуренция, прекомерна административна тежест и не добра нормативна регулация.

Арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство, ще акцентира върху въпросите необходим ли е нов Закона за културното наследство, има ли стратегия за опазване и управление на националните културни ценности и трябва ли държавата, общината и обществото като ползватели на недвижимото културно наследство да подпомагат финансово собствениците на сградите – паметници на културата.

Деканът на Строителния факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия доц. д-р инж. Емад Абдулахад ще се спре на експлоатационната надежност и дълготрайността на паметниците и историческите сгради и избора на интервенции и методи за възстановяване.

По време на дискусионния панел на форума заместник-председателят на Камарата на архитектите в България арх. Константин Пеев ще коментира идеята след събитие от научно ниво да бъдат създадени предложения за съпътстващи наредби или кодове за старинни сгради и културни ценности при проектиране и изпълнение.

Организаторите канят всички с професионален интерес към тематиката да вземат участие в Международната конференция по сеизмично инженерство на 20 и 21 октомври. Конференцията ще се проведе онлайн с излъчване на живо на лекциите на български и английски език. Участието в конференцията е безплатно. Регистрацията е отворена на сайта на форума www.bef2021.uceb.eu.

ОЩЕ НОВИНИ

Над 300 световни и регионални брандове ще бъдат представени на изложение ТЕХНОМЕБЕЛ

Над 300 световни и регионални брандове ще бъдат представени на изложение ТЕХНОМЕБЕЛ

От 23 до 26 април международният формат превръща София в стратегическа точка на мебелното производство и дървообработването

От 3 до 6 април над 180 фирми от Европа и Азия ще участват в Архитектурно-строителната седмица

От 3 до 6 април над 180 фирми от Европа и Азия ще участват в Архитектурно-строителната седмица

Форматът в Интер Експо Център в София приема ключовите събития ARCHINOVA 2023 и Бранд на България

Архитекти от Франция, Румъния, Молдова, Украйна и България се събират в Балчик

Архитекти от Франция, Румъния, Молдова, Украйна и България се събират в Балчик

Поводът е първият семинар от Международната програма за разширяване на образователния обмен в опазването на недвижимото културно наследство от 26 до 29 март

КАБ организира "Дни на европейската регулирана професия архитект"

КАБ организира "Дни на европейската регулирана професия архитект"

Събитията ще са в периода 22 март - 2 април в Централния дом на архитекта (ЦДА) в столицата