Дискусия "Наше ли е миналото?" на площадката на Мавзолея в София търси отговори за противоречивото наследство в града

137

Това е последната публична дискусия, част от проекта МЕЖДУ МИНАЛОТО КОЕТО Е НАПЪТ ДА СЕ СЛУЧИ И БЪДЕЩЕТО КОЕТО Е БИЛО на Красимир Терзиев


Кои разкази за миналото доминират днес, кои липсват и защо, и как се отнасяме към наследството на социализма – като бреме или като ресурс? Трябва ли да разрушаваме паметниците, за да освободим пространство в града, и какво всъщност слагаме на тяхно място? Това са въпросите на фокус в третия и последен разговор "Наше ли е миналото?" от поредицата публични събития към проекта на Красимир Терзиев на площадката на бившия Мавзолей в Градската градина. Събитието, посветено на миналото и отраженията му в градската среда, ще се проведе на 6 юни (петък) от 18:00 часа, на открито при инсталацията на художника до Градската градина в София, за да включи гражданите на София в диалога за противоречивото наследство, перспективите за бъдещето и състоянието на съвременното общество. Разговорът за МИНАЛОТО ще премине през ключови теми като идентичност, колективна памет, пространствено наследство и политики на миналото, с амбицията да проследи как тези елементи оформят настоящето ни и начина, по който си представяме бъдещето. 

Куратор на проекта е Владия Михайлова, а модератори на предстоящото събитие ще бъдат Леа Вайсова, доктор по социология и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и Радослав Чичев -  историк, писател и радиоводещ в БНР. В разговора ще участват Димитър Кенаров - журналист на свободна практика, публикувал в The New Yorker и The New York Time и автор на книги със стихове и репортажи; Цветелина Йосифова – доктор по психотерапия от Университет „Зигмунд Фройд“ във Виена, преподавател в НБУ и председател на Българското общество по психоанализа и групова анализа; и Петър Денчев – театрален режисьор, писател, изследовател в Института за изследване на изкуствата към БАН, преподавател по режисура в НХА, и главен режисьор на Сливенския театър.

Проектът се изпълнява от Сдружение БулевАрт и с подкрепата на фондация „Зингер-Захариев“, и е част от Календара на културните събития на Столична община. Партньор за провеждането на разговорите е Регионален исторически музей - София. Художествената инсталация на Красимир Терзиев е част от Програма "Навън" на Столична община, с подкрепата на галерия “Структура” и продукция Неон.БГ. Пространствената и визуална среда е дело на Филип Бояджиев.

ОЩЕ НОВИНИ

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Проектът „ПОДМЛАДИ ГРАДА – Иновативни възстановителни мерки в отговор на градските предизвикателства към здравето и включването“ е финансиран от ЕФРР по инициативата „EUI – Иновативни действия“

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Паркът включва мащабни макети на значими архитектурни, инфраструктурни, културни, исторически и природни забележителности от цялата страна

След 27 години община Монтана стана собственик на казармите

След 27 години община Монтана стана собственик на казармите

На мястото в следващите пет години ще бъде построен многофункционален спортен комплекс

Община Пловдив работи по проекта за превръщането на част от улица "Иван Вазов" в пешеходна

Община Пловдив работи по проекта за превръщането на част от улица "Иван Вазов" в пешеходна

Обявена е обществена поръчка за реконструкция и благоустрояване на улици на територията на Тютюневия град - ул. „Иван Вазов“ в участъка от пл. „Централен“ до ул. „Авксентий Велешки“