Документален филм разкрива как Акве Калиде се превърна в туристически комплекс

100

Каква е историята на археологическите проучвания и как мястото се преобрази в атрактивен обект, може да видите във филма на режисьора Мартина Чачевска


Снимка: Община Бургас

Познатите от древността лечебни извори на трите нимфи – Акве Калиде термополис, са били почитано място още от времето на траките. Те са били посещавани от хората от най-големите антични центрове на Тракия, Гърция, Италия, Понтийското крайбрежие, Егейските острови и Балканите. Заради уникалното съчетание на топлата минерална вода с лечебната кал от Атанасовското езеро, изворите са почитани от владетелите на Римската, Византийската и Османската империя векове наред. В наше време те са познати като минералните бани на Бургас. Днес мястото е туристически център, в който може да надникнете в историята на това необикновено място.  

Каква е историята на археологическите проучвания, как мястото се превърна в атрактивен туристически обект, който привлича все повече посетители, може да видите във филма на режисьора Мартина Чачевска „Туристически комплекс „Акве Калиде“. В него са събрани много архивни кадри от проучванията на обекта и как артефактите са експонирани на място по начин, който позволява на посетителите да добият пълна представа за мащабността на древните минерални извори. 

За проектирането, консервацията, реставрацията и социализацията на Късноантична и средновековна крепост Акве Калиде-Термополис наградата „АРХИТЕКТОН 2020” получи фирма „ЕКСА“, която работи по проектите за минерални бани в София. Главен проектант е арх. Константин Пеев, който в момента е заместник-председател на Камарата на архитектите в България.

ОЩЕ НОВИНИ

Финализират процедурата по придобиване на собствеността на минералната баня "Горна баня" от Столична община

Финализират процедурата по придобиване на собствеността на минералната баня "Горна баня" от Столична община

Областният управител на София Стефан Арсов внесе доклад в Министерския съвет

"Спаси София": Започна обследването на сградата на Централна минерална баня

"Спаси София": Започна обследването на сградата на Централна минерална баня

Следващата стъпка е в бюджета за догодина да се заложат средства за проектиране на реставрацията

Столична община започва отчуждаване на имоти за улица към бъдещата Национална детска болница

Столична община започва отчуждаване на имоти за улица към бъдещата Национална детска болница

Междувременно почти готова е новата детска болница „Света Анастасия“ в Бургас

Строят се нова офис сграда и складова база в Благоевград

Строят се нова офис сграда и складова база в Благоевград

Инвестицията на фирма „Скай оптик“ обхваща 1 300 квадратни метра застроена площ близо до Траурен център "Мемориал"