"Екипът на София" дава предложения в сферата на градската среда

224

Те са включени в “Годишен доклад” за дейността на Столична община за изминалата година


Източник: Спаси София

Ремонт на тротоари

Необходимо е въвеждането на публичен регистър на ремонтите на тротоари, който да онагледи и локализира извършените ремонтни дейности. В негово неизменно допълнение се нареждат публикуването на редовни отчети за напредъка на ремонтните дейности и на план за тях за следващата година, както и регулярен годишен мониторинг на качеството на изпълнение. Като борави с конкретно представени данни, публичността на които повишава гражданската осведоменост, общината ще установи по-прозрачен и изчерпателен подход при извършването и планирането на ремонтите на тротоарите.

Междублокови пространства

Необходимо е създаване на програма за обновяване на междублокови пространства с ясен хоризонт на действие и реалистичен финансов план. Основа за това могат да бъдат проекти като „Раздумка в квартала“, „Сподели квартала“ и „Люлин градина“. Ключово за успеха на този тип дейности е устойчивото въвличане на граждани в целия работен процес, от идентифицирането на проблемите на мястото за обоснованото разработване на идейното предложение и активна обратна връзка до окончателното завършване на строителните дейности. Програмата трябва да бъде насочена към интегрирано планиране и облагородяване на междублоковите пространства, като се отчитат нуждите, предпочитанията и визията на жителите от местните квартални общности. Интегрална част от успеха на тези проекти са интердисциплинарният подход при тяхното проектиране и включването на експерти от различни професионални сфери с цел създаване на устойчива градска среда. 

Проектна готовност и граждански бюджети

"Екипът на София" предлага въвеждането на механизъм за публична отчетност и популяризиране на проектите, включващ редовна комуникация между СО и районите на всеки шест месеца. В допълнение, създаването и поддържането на актуализирани публично достъпни списъци с приоритетни проекти по райони ще осигури по-голяма прозрачност и ще позволи на гражданите да следят напредъка и планирането. Важна част от този процес е и отварянето на регистрите с общинска собственост към гражданите, за да могат да планират информирано предложенията си. Този подход има за цел да подобри взаимодействието между общината и гражданите, като същевременно насърчава активното участие в процесите на планиране и бюджетиране. Успоредно с това е необходимо увеличаване на капацитета на районите за проектиране и контрол по строителството, както и на Общинско предприятие (ОП) „София – проект”. 

Детски градини и архитектурни конкурси

Намеренията за изпълнение в ограничени срокове създават условия за провеждане на познатата като „инженеринг” практика, при която проектантът и изпълнителят на ремонтните дейности е един и същ. Тези обстоятелства крият осезаеми рискове за качественото изпълнение на проектите поради липсата на детайлни задания от страна на СО и комплексно издържана архитектурна концепция. Затова са необходими архитектурни конкурси с ясно формулирани задания, които включват изисквания за функционалност, естетика, енергийна ефективност, осигуряване на качество на микроклимата в помещенията и иновативност, както и по-качествена образователна среда за децата. Примери в това отношение са новата детска градина в ж.к. „Горна баня“, изграждащата се в момента първа детска градина в село Кокаляне, проектирането на новата детска градина "Зора" в столичния район "Илинден", пристройката в детска градина "Лозичка" и разширенията на детска градина "Славейче" и на детска градина "Славейкова поляна" в квартал "Лозенец".

Реорганизация на процеса по проектиране и възлагане

За успешна реорганизация на процеса на проектиране и възлагане и за прилагане на принципа за провеждане на архитектурни конкурси се предлага създаване на ново звено в рамките на общинската администрация. То ще има задача да събира данни, да планира и организира конкурси, да предоставя експертна подкрепа за организацията на процесите, да следи проектния напредък, да организира обществени поръчки и последващ мониторинг. С такъв подход ще се гарантира по-високо качество на реализациите, както и по-добра координация и повишена прозрачност в процесите на проектиране и изпълнение. В тази връзка може да се мисли и за създаване на място, подобно на CAMP (Center for Architecture and Metropolitan Planning) в Прага, където едновременно се срещат архитекти, проектанти и граждани за разискване и обмен на идеи за бъдещето на градовете. Там се провеждат и редица публични дискусии, лекции, семинари, филмови прожекции и други дейности, насочени към устойчивостта на градовете в световен мащаб.

ОЩЕ НОВИНИ

В Русе ще бъдат изградени 8,53 хектара зелена инфраструктура

В Русе ще бъдат изградени 8,53 хектара зелена инфраструктура

Дейностите са в рамките на проект, целящ прилагане на зелени мерки в градска среда за по-чист въздух

Министерството на отбраната е против паркът на резиденция "Лозенец" да бъде отворен за граждани

Министерството на отбраната е против паркът на резиденция "Лозенец" да бъде отворен за граждани

За имота, в който се намират сградите, отговаря Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“

Визата за проектиране за възстановяване на Мемориала на загиналите войници в парка на НДК все още чака съгласуване от НИНКН

Визата за проектиране за възстановяване на Мемориала на загиналите войници в парка на НДК все още чака съгласуване от НИНКН

Питане за забавянето на проекта отправи до кмета на Столична община общинският съветник Вили Лилков

Продължават дейностите за трансформация на предгаровия подлез "Ротондата" в София

Продължават дейностите за трансформация на предгаровия подлез "Ротондата" в София

Предстоят работилници и дискусии за създаване на концепция и план за обновяване на мястото, както и културни събития

София инвестира нови 6 милиона лева в зелена инфраструктура

София инвестира нови 6 милиона лева в зелена инфраструктура

Проектът “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община“ се финансира по Програма "Околна среда" на Европейския съюз

МРРБ подпомага общините в изработването на общи устройствени планове с над 2 милиона лева

МРРБ подпомага общините в изработването на общи устройствени планове с над 2 милиона лева

Ресурсът е утвърден по бюджета на министерството за тази година, а одобрените ред и условия за достъп на общините до него са публикувани тук