Експерти ще дискутират поредните промени в Закона за културното наследство и системните проблеми в опазването му
Форумът ще се проведе на 25 юли в хотел Hyatt Regency в София
Българският национален комитет на Международния съвет за паметници на културата и забележителните места (ИКОМОС) организира дискусия „Позицията на експертите за поредните промени в Закона за културното наследство и системните проблеми в опазването“. Дискусията ще се проведе на 25 юли (петък) от 10:00 до 15:00 часа в зала „Васил Левски“ на хотел Hyatt Regency – София (на площад „Васил Левски“ 1).
Ще бъдат представени становищата на БНК на ИКОМОС, Центъра за реставрация на художествени ценности и други експертни организации, както и на проф. Диана Гергова във връзка със ЗИД на ЗКН № 51-554-01-119, внесен от председателя на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов (ИТН) и група народни представители на 19 юни.
Експертната общност алармира от години за пороците на ЗКН, които стоят в основата на острата криза в системата за опазване и застрашават националното недвижимо културно наследство – археологическо, историческо, архитектурно, художествено, урбанистично, ландшафтно.
Българското законодателство в областта на опазването е рестриктивно по отношение на собствениците и противоречи на принципите и духа на основни международни документи за съхраняването на недвижимото културно наследство. Вместо повод за национална гордост, то е превърнато в обществено бреме, казват от ИКОМОС.
Поредните идеи за промени са фрагментарни и повърхностни, не решават нито един от фундаменталните проблеми в опазването, а ги задълбочават. Професионалистите отново са изолирани от процесите на вземане на решения, коментират още от Комитета.
Според Българският национален комитет на Международния съвет за паметници на културата и забележителните места опазването на недвижимото културно наследство се нуждае от спешни качествени законодателни промени. За целта са необходими анализ на действията на държавата дотук, широк диалог и политическа воля за защита на обществения интерес.
Вижте работната програма на дискусията.