Енергийната компания Profine Energy отново обяснява плановете си да инвестира във фотоволтаичен проект в язовир Огоста
България може да се превърне в устойчив енергиен център с най-големия плаващ соларен парк в Европа, каза на пресконференция собственикът и главен изпълнителен директор
Profine Energy, която е съвместно предприятие на германските компании Wirth Gruppe и Profine Group, представи своите намерения да инвестира до 1 млрд. евро в област Монтана чрез изграждането на плаващ соларен парк на язовир Огоста и съпътстващата го инфраструктура. „Вълнуваме се относно първия ни проект за плаващ соларен парк в страна като България, където имаме успешен бизнес повече от 25 години. Предстои ни дълъг път преди да потвърдим, че фотоволтаичният парк е възможно да бъде реализиран. В момента преговорите са само на проучвателен етап. Но ако всичко върви добре, той може да позиционира България сред големите играчи на европейската зелена карта. Разговорите с хората са изключително важни за нас, за да разберат същността на нашия проект, неговото екологично значение и потенциала му за създаване на работни места и намаляване на разходите за електроенергия", каза д-р Петер Мрозик, собственик и главен изпълнителен директор на Profine Energy. Той обясни, че едва след като бъдат извършени първоначалните проучвания на място и бъде направена оценка на нормативната уредба, ще се прецени дали да се продължи с проекта и дали ще се участва в евентуален търг.
Снимка: M3 Communications Group
Соларният парк на Profine Energy може да бъде най-големият проект от този тип в Европа. Плаващите фотоволтаични паркове имат по-висока ефективност от обикновените, като това се дължи на естествените свойства на водата да охлажда соларните панели, които от своя страна намаляват нивото на изпарения и защитават местната флора и фауна, беше казано на пресконференцията. Проектът по никакъв начин няма да засегне използването на язовир Огоста за риболов, спортни и културни мероприятия, а този вид соларни паркове не създават никакви опасности за хората, животните и растенията. Освен това за България фотоволтаичният парк ще е от стратегическо значение, тъй като ще допринесе за икономическия растеж на страната поради използването на местни подизпълнители, производители и вериги за доставка. Това също ще помогне на България да изпълни задълженията си към Европейския съюз по отношение на зеления преход. Още една причина била, че проектът ще подпомогне икономическото развитие на Монтана и може да доведе повече германски и международни инвеститори в Северозападна България.
Снимка: bloomberg.com. Плаващ соларен парк.
В началото на февруари министърът на икономиката Никола Стоянов заяви на среща с граждани в Монтана, че изграждането на плаваща фотоволтаична централа в язовир Огоста няма да навреди на водната флора и фауна. Срещата беше организирана по инициатива на кмета в отговор на протеста срещу изграждането на новото съоръжение. На нея отново бяха дадени разяснения относно инвестиционното намерение.