Габрово кандидатства за иновационна долина с проект за близо 17 милиона лева

69

Предвижда се ремонт и преустройство на бивше училище, изграждане на „Къща на бъдещето“ и строително-ремонтни работи за създаването на споделено пространство


Община Габрово подаде за оценка проект за развитие на „иновационна долина“ на територията на Северен централен район с център област Габрово. Предложението е с наименование „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от одобрената концепция за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ). Кандидатстването е по процедурата „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.

Предвижда се ремонт и преустройство на бившето училище „Радион Умников“ в център за дигитални умения и иновации. Сградата – паметник на културата от 90-те години на XIX век, ще предложи обучение по роботика и автоматизация, високооборудвани зали и технологични лаборатории. Базата ще разполага с пространства за интерактивни занимания по виртуална реалност, 3D креативност и прототипиране.

Бившето Умниково училище очаква финансиране за нов живот © Община Габрово, архив

Планирана е зона за иновации върху терен, стопанисван от Технически университет – Габрово, който е партньор в проекта. Там ще бъде изградена „Къща на бъдещето“ с технологични стаи, семинарна зала и офиси. Ще се построи производствено хале, в което стартиращи компании ще тестват иновативни продукти. Зоната ще предлага и обучения за млади предприемачи, иновационни лагери, подкрепа за разработка на услуги.

Проектът включва и строително-ремонтни работи за създаването на споделено пространство в квартал „Шести участък“. То ще разполага с две стаи за творчески ателиета, изложбена зала и външна площ за културни събития. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът принадлежи на Община Габрово.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ може да се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Прогнозната стойност на дейностите е 16 937 259 лева, които се покриват изцяло по програмата. Максималният срок за изпълнение на обектите е 36 месеца. Съгласно указанията оценителната комисия ще има на разположение 90 дни, за да разгледа предложението.

Подходът ИТИ е част от пилотна процедура в новата стратегия за териториално развитие на България, подкрепена по линия на кохезионната политика на Европейския съюз. Основен акцент е партньорството както на местно ниво, така и между централната и общинските администрации. Проектните идеи са преминали обществено обсъждане и са приоритизирани от Регионалния съвет за развитие на Северен централен регион за планиране.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Шумен разширява социалните си услуги с нов комплекс в с. Царев брод

Община Шумен разширява социалните си услуги с нов комплекс в с. Царев брод

Предвижда се да бъдат изградени от три самостоятелни сгради –  две едноетажни и една двуетажна

Правят археологически музей в бившето училище в село Ангел войвода в община Минерални бани

Правят археологически музей в бившето училище в село Ангел войвода в община Минерални бани

Общинската постройка е неизползваема, като идеята е в сградата да се представя и експонира местно природно и културно наследство

България ще се представи със собствен павилион на международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака

България ще се представи със собствен павилион на международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака

Проектът е на арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев и компанията MP-Studio

Арх. Богдана Панайотов и арх. Георги Славов достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на София

Арх. Богдана Панайотов и арх. Георги Славов достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на София

Те са допуснати до участие в интервю с краен резултат от практическия изпит най-малко 4 според системата за оценяване