Готова е обновената сграда на Общинския младежки дом в Шумен

283

Проектант е арх. Виолета Узунова, а изпълнител - „Автомагистрали – Черно море“


52 години в първата проектирана и построена сграда в страната с предназначение за младежки дом не е правен основен ремонт. Подменени са покривът и всички инсталации: ВиК, електричество, отопление, вентилация, климатизация. Обновена е фасадата. Автори на проекта на сградата са покойните вече архитекти Божанка Острева и Румен Маринов. Според проектанта на ремонта арх. Узунова двата възможни варианта са съгласувани с арх. Острева преди да почине. "Нейното указание беше цветът на фасадите да бъде в сивата гама и мисля, че не сме сгрешили. Самоотвержено се борих да се запази това, което авторът искаше“, каза Узунова по повод коментарите за цвета на сградата.

Нов облик има и концертната зала. Седалките са 388 и осигуряват по-комфортно пространство между редовете. За първи път е свален и изчистен стъкленият полилей, който вече е с електрическа лебедка за по-лесно обслужване на осветителните тела.

В сградата са обновени още фоайетата, танцувалната зала и всички помещения, включително и мебелировката в тях.

Сградата вече е достъпна за трудно подвижни хора – във вътрешния двор има изграден асансьор, а по стъпалата към втория етаж е монтирана платформа за инвалидни колички. Изградена е и пожароизвестителна система.

Снимки: Община Шумен

Дейностите стартираха през април миналата година. Обновяването на Младежкия дом е направено със средства по Оперативната програма „Региони в растеж“ 2014-2020, кредит от Фонда за градско развитие за Северна България и съфинансиране от страна на Общината. Мащабният ремонт е на обща стойност близо 3,5 млн. лева, като средствата от местния бюджет са около 1 млн. лева.

ОЩЕ НОВИНИ

Изградени са сгради за нови социални услуги в община Свиленград

Изградени са сгради за нови социални услуги в община Свиленград

Това са Социален комплекс за резидентна грижа за пълнолетни лица с психични разстройства и  Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и техните семейства

Предстои практическо-теоретична програма "В света на старопланинската архитектура"

Предстои практическо-теоретична програма "В света на старопланинската архитектура"

Тази година фокусът на събитието е „Огънят в дома - от древното огнище до модерния уют“ и ще се проведе от 31 юли до 2 август на територията на музей „Етър”  

Започна изграждането на нова база за академично гребане в Лесопарк "Липник" в Русе

Започна изграждането на нова база за академично гребане в Лесопарк "Липник" в Русе

Теренът се намира в непосредствена близост до гребния канал и е предназначен за спортни дейности

Община Павликени приключи модернизацията на Дома за стари хора в Караисен

Община Павликени приключи модернизацията на Дома за стари хора в Караисен

Сградата на дома беше обновена и разширена с пристрояване

Проведе се публично обсъждане за поемане на дългосрочен дълг за реализацията на проект "Около поречието на река Бели Лом"

Проведе се публично обсъждане за поемане на дългосрочен дълг за реализацията на проект "Около поречието на река Бели Лом"

Дейностите ще се изпълняват от 4 партньорски организации: Община Разград, Община Лозница, Община Цар Калоян и Областна администрация Разград

Школа по архитектура стартира тази есен в Общинския детски комплекс във Варна

Школа по архитектура стартира тази есен в Общинския детски комплекс във Варна

Ученици от 12-годишна възраст ще могат да посещават занятията за учебната 2026/27 година в събота от 10:40 до 12:00 часа