Гръцкият проф. Алкивиад Препис ще изнесе лекция на тема "Градско развитие и опазване на археологическото наследство"

143

Събитието ще се проведе на 14 март в сградата на Националния археологически институт с музей


Събитието е от поредицата „Академичен семинар на НАИМ – БАН“, в която проф. Алкивиад Препис ще представи примери за опазване на световно културно-историческо наследство в градска среда. Събитието се организира в партньорство със Съюз на архитектите в България, Дружество „Архитектурно наследство“ при САБ и Камара на архитектите в България, Регионална колегия София-град.

„Защитата и подобряването на културното и наследственото многообразие в нашия свят следва да се насърчава активно като съществен аспект на човешкото развитие. По какъв начин управлението на културното наследство може да допринесе за поддържане и подчертаване на ценностите на ЮНЕСКО за автентичност и дух на мястото, превръщайки паметниците в реална част от живата памет на града? Многоизмерната сложност на представените проекти за управление на паметници подчертава съвременното напрежение между аспектите на археологическата защита, от една страна, и градското планиране и правителствените/пазарните политики, от друга“, казват от НАИМ-БАН.

Презентацията ще се позовава на примери: „Великият прецинкт“ и въпроси, свързани с новото строителство на града и на Атинския акропол; Разчленяване на антики в новата централна метростанция Солун; Градините Шалимар и метролиния в Лахор, Пакистан; Археологически обект Йеникапъ, Истанбул, Исторически паметници на Мцхета, Грузия; Средновековни паметници в Косово; Реконструкция на църквата „Богородица“ в Казан; Старата газова фабрика в Атина: проблеми с управлението на индустриалното наследство и паметта на града.

Проф. Алкивиад Препис е преподавател в Катедра по архитектурно инженерство, Политехническа Школа и Тракийски Университет Демокрит, Гърция. Образованието му включва диплома за DPLG архитект от Националния технически университет в Атина (1976), докторска степен, получена в Софийския политехнически университет (1988), и постдокторска специализация в Националния институт за езици и източни цивилизации (INALCO), Париж. Понастоящем е почетен професор в Казанския държавен университет по архитектура и инженерство, Руска федерация, експерт на ЮНЕСКО и ИКОМОС за обекти на световното наследство и на Съвета на Европа за архитектурното и археологическото наследство в Югоизточна Европа. 

Проф. Препис е участник в редица експертни мисии и технически доклади за паметници на световното наследство в много страни и координатор на проекти за градско планиране за управление на традиционни селища в гръцкото Министерство на околната среда, планирането на територията и благоустройството. Ръководител е на отдел „Традиционни сгради и паметници“ в община Атина, на редица проучвания и проекти за защита, реставрация и рехабилитация на исторически сгради, византийски и поствизантийски църкви и традиционни селища, включително на Балканите (исторически център на гр. Охрид; църквите „Св. Климент“ (Охрид), „Св. Георги“ в Старо Нагоричане и „Св. Георги в Курбиново, както и на манастир Трескавец, Северна Македония).

Публикации от автора може да видите ТУК.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна строителството на филиал към 131 ДГ "Флора" в кв. "Манастирски ливади - изток" в София

Започна строителството на филиал към 131 ДГ "Флора" в кв. "Манастирски ливади - изток" в София

Новата сграда ще се намира на ъгъла на "Луи Айер" и "Флора" и е за четири градински групи

Община Ямбол предлага нови терени за домове, бизнес и инвестиции

Община Ямбол предлага нови терени за домове, бизнес и инвестиции

Оглед на всички имоти може да бъде направен на място заедно с представител на общината до 17:00 часа на 16 април

Най-после започна изграждането на социален център "Къща на децата" в София

Най-после започна изграждането на социален център "Къща на децата" в София

Още през през 2019 година конкурс за идеен архитектурен проект спечели Another studio

Столичната община въвежда по-ефективна организация на съветите по градоустройство

Столичната община въвежда по-ефективна организация на съветите по градоустройство

Предвижда се работа с подготвени преписки и ясно изразена консултативна роля в решенията

Предстоят исторически беседи по случай 147-годишнината от обявяването на София за столица

Предстоят исторически беседи по случай 147-годишнината от обявяването на София за столица

На 3 и 4 април Столичната община отваря две от централните си сгради