ГРАДОСКОП търси артисти с отношение към градската среда и екологията

86

Новият международен проект Common Grounds ще използва изкуството като двигател за развитие и опазване на градски пространства


Екипът на ГРАДОСКОП стартира нова европейска инициатива, която обединява артисти, изследователи и местни общности в действия за опазването на почвите в публичните пространства. В рамките на проекта Common Grounds (“Обща основа”) българският екип ще си партнира с Фондация RIA (Испания) и La Citadelle de Marseille (Франция) за преосмислянето на три различни по характер градски и селски локации с различна историческа, индустриална и природна участ. Инициативата предвижда три артистични резиденции в София, Марсилия и Глалисия, в които трима артисти от България, Франция и Испания ще работят с местни учени, институции и общности, за да създадат творби, които отправят послание за екологичните предизвикателства, и устойчивите решения за регенерация и ползване на публичните места от хората в бъдеще.

За целта ГРАДОСКОП обявява отворена покана към български артисти, които се вълнуват от града, земята, екологията и начина, по който използваме средата, в която живеем. Поканата е отворена до 13 април и по нея могат да кандидатстват артисти от всички области - визуално изкуство, архитектура, видео, фотография, занаяти, изпълнителски изкуства, инсталации и дигитални изкуства. По един артист от всяка държава ще бъде избран да участва в резиденциите в трите държави с целта да създаде творба или физическа намеса, която насочва общественото внимание към бъдещето на трите локации.

От изоставената Сточна гара в центъра на София, през 17-вековна военна крепост, отворена като публично пространство на пристанището на Марсилия, до общинските горски земи, някога използвани за добив на полезни изкопаеми във Фроксан, Галисия, артистите ще колаборират с местни учени, институции и граждани, за да преосмислят социалния, екологичен и икономически диалог около всяка една локация.

Българският терен на проекта е Сточна гара, в рамките на инициативата "Зеленият преход на гарите" на ГРАДОСКОП, която търси споделена концепция за съживяването на неизползваните държавни терени от Сточна гара до Гара Подуяне в София. Вследствие на няколко годишна работа по изследвания и дискусии с граждани, експерти и институции, ГРАДОСКОП разработва проект за превръщането на Сточна гара в културен център, който ще бъде представен тестово през юни.

Френският партньор по проекта La Citadelle de Marseille е организация, която се грижи за 17-вековната военна крепост на пристанището на Марсилия. От няколко години крепостта се реставрира чез програма за работна интеграция на хора от уязвими групи. Благодарение на тази програма крепостта е отново отворена, за да разказва историята на града, бидейки активна част от настоящето като публично пространство с интензивна културна програма.

Фондация RIA от Галисия (Испания) е основана от световноизвестния архитект Дейвид Чипърфийлд, за да насърчава колективния и екологичен подход към управлението и преосмислянето на територии. Чрез научни изследвания, активно включване на местните общности и взаимодействие с публичните власти, те работят за възстановяването на горски райони, които са използвани за добив на руда за оръжейната индустрия.

Общата инициатива на трите организации Common Grounds се реализира с подкрепата на Creative Europe и застава зад идеята, че изкуството може, а и трябва да бъде двигател при преосмислянето на общите ни пространства, разказването на тяхната история и оформянето на тяхното бъдеще. Повече за проекта, отворената покана и условията за кандидатстване в нея ще намерите на страницата нa Common Grounds.

ОЩЕ НОВИНИ

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Гостуването ѝ е съпътствано от представянето на английския превод на книгата „Госпожо архитект“ (Мadam architect), съобщават от „Гьоте институт“

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

В момента там тече възстановяване на тротоарите и настилките след прокопаването за подземната инфраструктура

Откриха обновената централна част на Чепеларе

Откриха обновената централна част на Чепеларе

С изпълнението на проекта пешеходната зона на ул. „Васил Дечев“ и площад “Олимпийски“ имат нов облик  

КАБ откри изложба и проведе дискусия за българското участие във Венецианското архитектурно биенале

КАБ откри изложба и проведе дискусия за българското участие във Венецианското архитектурно биенале

По-голяма публичност на конкурса за национално участие, по-дълъг срок за подготовка на кураторските концепции и възможност за участие на безпристрастни чуждестранни архитекти в журито бяха част от препоръките, които отправиха участниците в дискусията

Протестират срещу уволнението на директора на НИНКН арх. Петър Петров

Протестират срещу уволнението на директора на НИНКН арх. Петър Петров

Той е отстранен като директор на Националния институт за недвижимо културно наследство със заповед на министъра на културата Мариан Бачев на 6 март