Инициативата „Град като хората“ създава нови градски мебели със зелено послание
Дългосрочният проект на Банка ДСК тази година преработва банкови карти в продукти със съвременен дизайн
Четвъртото издание на инициативата „Град като хората“ на Банка ДСК създава нови градски мебели със зелено послание от излезли от употреба дебитни и кредитни пластики. Те съдържат пластмаса и метали, затова тази година банката обединява различни партньори, за да намери решение за превръщане на трудно рециклируемите карти в красиви и удобни градски мебели. С тях ще бъде облагородено пространството на ъгъла на улиците „Оборище“ и „Кракра“ зад Националната библиотека “Св. Св. Климент Охридски” в столицата, където в момента няма обособени места за сядане.
Дизайнът на мебелите е вдъхновен от най-посещаваните и модерни градски пространства в Европа и следва природните прости и обли форми на камък. Авторите залагат на модерен и изчистен дизайн, който предлага разнообразна функция и би стоял естествено в градската и паркова среда.
Проектът обединява Район „Оборище”, Националната библиотека и Националната художествена академия, заедно с които е определена бъдещата локация на градските мебели. Проектът беше представен вчера на публично събитие в НХА пред граждани, институции и експерти в сферата на устойчивото развитие, градския дизайн и архитектура. „Надяваме се с тази кампания да дадем един добър пример за управлението на ресурси, тъй като тя въплъщава всички стратегически цели в политиките за корпоративната социална отговорност и ESG“, обяснява мотивацията зад проекта Надя Христофорова, главен експерт „ПР и Комуникации“ в Банка ДСК.
Автори на дизайна и технологията за преизползване на картите са творческото студио Woood и градските експерти от Агенция Имп-Акт (Imp-Act). „Всички искаме да живеем и работим в град с бъдеще, който има комфорт и естетика, но и преизползва интелигентно ресурсите си и затваря кръга. Затова мотото на настоящия ни проект е „За съвременен град като хората“, защото вярваме, че мебелите от преизползвани материали са една малка стъпка с голямо послание за ценностите на съвременния град”, поясни Адрияна Михайлова, управител на Агенция Имп-Акт.
Макетът на мебелите е илюстративен и не показва точните размери и цвят на материала.
Творческото ателие Woood, познато с много инициативи за градско развитие и което стана известно с работата си за модния гигант Louis Vuitton в Париж, Токио, Лондон и други столици по света, има редица реализирани проекти в Грузия, Мароко, ЮАР и цяла Европа. Георги Комсалов, основател на ателието, представи спецификите на техническите процеси в проекта за градските мебели - предварителната обработка на картите, изборът на екологично чистия материал Jesmonite и начин на отливане на формите, така че да се постигне ергономичен, функционален и удобен дизайн.
На представянето присъстваха кметът и главният архитект на района, представители на Българската федерация по петанк, които използват активно пространството, Съюзът на урбанистите в България, преподаватели от НХА в катедри “Дизайн на детската среда” и “Индустриален дизайн”, студио Place.Make (участвали в разработването на Наредбата за градска среда на София), граждани и експерти. Всеки може да се запознае с презентацията на проекта и да изпрати своите коментари, предложения и препоръки на hi@imp-act.agency до 17 октомври.
Инициативата “Град като хората” е един от ключовите проекти от платформата за социална отговорност "Банка ДСК помага" и стартира през 2021 г., когато преобразява един централен, но неприветлив подлез на бул. „България“ в красиво място за улично изкуство с послание към минувачите. През следваща година банката облагородява едно изоставено баскетболно игрище с впечатляващ графит на артиста GLOW, a през 2023 г. е създадено атрактивно и образователно градско място в центъра на Варна, което учи най-малките участници в движението на безопасно придвижване.