15 стари бункера ще бъдат приспособени като прилепно убежище в рамките на Проект „Хабитат Сакар“
Дейностите по проекта стартират на 18 март и ще подобрят местообитанията на видовете южна блатна костенурка, жабата червенокоремна бумка и 9 вида прилепи
Проект „Хабитат Сакар“ е насочен към подобряване на природозащитното състояние на животински видове в защитени зона от мрежата Натура 2000 „Родопи – Източни“, „Сакар“, „Ждрелото на река Тунджа“ и „Река Марица“, на територията на МИГ Свиленград Ареал. Чрез изпълнението на дейностите по проекта ще се подобри местообитанието на южната блатна костенурка, жабата червенокоремна бумка и 9 вида прилепи: подковонос на Мехели, южен подковонос, средиземноморски подковонос, остроух нощник, пещерен дългокрил, дългопръст нощник, голям нощник, широкоух прилеп, дългоух нощник.
Част от консервационните дейности по проекта "Хабитат Сакар" включват подобряване на местообитанията и противодействие на заплахите:
- Ще бъдат поставени 1 000 къщички за прилепи в два типа подходящи местообитания. В горските местообитания (на ствола на дървета) къщичките ще имитират хралупи и цепки в кората. В бункерите ще наподобяват естествени кухини.
- Ще бъдат оборудвани 6 броя противопожарни депа с най-необходимите съвременни средства за борба с пожарите. Ще се проведе обсъждане с РСПБЗН – Свиленград за координация на мястото на депата в плана за действие при пожари. Заедно със специалисти ще бъдат организирани обучения за всички местни жители, които желаят да участват. Депата ще бъдат на разположение в сградите на кметствата в селата Сладун и Маточина.
- Ще бъдат прочистени предварително определени участъци от пътища. По този начин ще се снижи до минимум възможността огънят при евентуален пожар да преминава през тях.
- Ще бъдат възстановени 5 чешми в землищата на селата Мустрак, Маточина, Сладун и Костур, които са извън населените места и попадат в НАТУРА 2000 зоните. Едновременно с това, че тези места ще послужат като убежище за голям брой видове при засушаване, чешмите ще бъдат полезни и за местните хора и туристите. Ще може да се ползват за водопой на животни, за разходка и пикник край тях.
- Ще бъдат почистени и пригодени за безопасно обитаване от прилепи 15 стари бункери в района. Тези убежища ще увеличат възможностите за формиране на струпвания от прилепи и така ще се създаде възможност за подобряване на основните параметри на популациите. В землището на с. Димитровче се предвижда приспособяването на 5 бункера за прилепни убежища, а останалите избрани за приспособяване бункери са в землищата на селата Студена, Левка, Дервишка могила, Сладун и Михалич.
- Ще бъдат изградени 29 броя малки влажни зони. Те ще послужат като убежище за голям брой различни групи животни през дългите сухи лета в Сакар. Значително ще подпомогнат най-вече прилепите, но също земноводните и влечуги. Водната площ ще предостави възможност за развитие на съобщества от растения и животни.
Някои от конкретните места, на които ще се изпълняват дейностите, се уточняват в момента. Вижте всички предвидени дейности по проекта тук.
На 18 март от 14:00 ч. ще бъде направена първа копка във връзка с началото на строително-ремонтните работи по проекта. Церемонията ще се проведе в землището на с. Димитровче, близо до изоставен бункер, който ще бъде модифициран и приспособен като прилепно убежище. Точното местоположение на обекта може да видите тук.
Проектът се изпълнява от Сдружение „Асоциация наука за природата“ в партньорство с Община Свиленград. Крайният срок на изпълнение е 31.12.2023г. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 4 572 665 лв., от които 85% европейско и 15% национално съфинансиране. Проектът се финансира от оперативна програма „Околна среда 2014-2020”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз, приоритетна ос „НАТУРА 2000 и биоразнообразие“.