Жилищният комплекс с автомобили под земята ще е готов най-рано след година
За Boundless Bistritsa разказа арх. Владислав Дечев от SGI Architects & Masterplanners

Според архитекта, концепцията за Boundless Bistritsa е мечта на възложителя Тони Йорданов (строителна компания „Инертстрой Калето“), който е поискал проектиране на комплекс без автомобили. „По принцип всяко семейство иска да си закара колата до къщата, за да си разтовари покупките, да остави децата и кучето и да прибере автомобила си в гаража. В случая с този проект, когато има над 100 сгради, беше предизвикателство да закараме всяка кола до всяка една къща. Принципно да проектираш комплекс от сгради без улици е мечтата на всеки архитект. Многократно сме се опитвали да лансираме такава концепция в други проекти, но много често математиката не излиза. Разбира се, да построиш 12 000 квадратни метра подземни улици е предизвикателство, но чисто от инвестиционна гледна точка ми се стори, че хипотезата работи“, каза арх. Владислав Дечев от SGI Architects & Masterplanners по време на форум на BAU Academy. Първа копка на комплекса Boundless Bistritsa с РЗП 56 000 квадрата е направена в началото на годината.

Комплекс Бистрица ще е квартал без автомобили на повърхността и с транспортна система под земята. Селището ще включва три затворени комплекса и обществена улица между тях (в червено на схемата долу). Гръбнакът на транспортна свързаност в комплекса (в синьо) са така наречените подземни улици. В жълто са отбелязани вътрешни дворове - връзки между подземното ниво на улицата и терена отгоре. Единствено пожарен камион (заради височината му) ще може да минава отгоре при необходимост, като настилката ще е едновременно устойчива и ще изглежда като паркова алея.

В комплекса ще се влиза чрез кръгово движение към подземната пътна система. Всяка къща ще разполага със собствен частен гараж, а всички домове ще са свързани чрез подземната пътна мрежа. „Подземната улица е първата интеракция с този комплекс, затова не може да изглежда като тунела „Витиня“, каза архитектът. Според него тя трябва да изглежда уютно и затова трябва да има и естествено осветление, зеленина и добри ориентири. Затова изключително важно беше в ключовите кръстовища и завои да имаме светлинни кладенци, които да показват къде сме“, каза още архитектът. Тунелите ще водят до гаража на всеки обитател, като ще имат покривни прозорци и пешеходни изходи към основния терен. Подземните улици ще помещават и всички инсталации: ВиК, ток, газ, интернет. Те ще са видими, защото така се поддържат и обслужват по-лесно и се виждат при авария. Изключение прави дъждовната канализация, която е отдолу, като и подземните улици са с павета основи, така че отново да може да се ремонтира лесно, ако се наложи.

Освен всичко друго, подземните улици ще служат и за вътрешно сметосъбиране, като всяка сграда ще има обособена зона във вътрешния двор. За сградите със споделени терени ще има специално помещение за изхвърляне на боклука. Фирмата за поддръжка ще разполага с малки електрически автомобили или камиончета, които да отговарят за сметосъбирането. Предвиден е и обслужващ двор, където боклукът да се събира и оттам общинското дружество да го извозва. Вижте още за концепцията на селището ТУК.

Това прави надземната част паркова алея с парково осветление, с пейки, с паркова настилка, свободна само за пешеходци, създавайки по-тиха и сигурна среда и насърчавайки повече социалните взаимодействия чрез обособени паркови зони за игра, барбекю и спорт. Комплексът ще съдържа аграрни земи, тенис кортове, площадки и площи за развлечение.






©SGI Architects & Masterplanners