Жители на град Баня са против обекти да станат недвижимо културно наследство

148

Общинският съвет на община Карлово възразява срещу започната процедура, защото ако намерението на НИНКН стане факт, щели да се осуетят инвестиционни намерения и благоустрояването на града


Мнението на кметството и част от гражданите

„Ще организираме подписка сред жителите с постоянен и настоящ адрес в Баня, с която да подкрепим решението на Общинския съвет и действията на Община Карлово срещу намерението на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ за обявяването за недвижимо културно наследство на центъра, парка, прилежащи сгради и терени в Баня. Ако се наложи, ще стигнем до крайни действия и ще блокираме главни пътища, но ще накараме НИНКН да прекрати процедурата“, заявиха жители на курорта Баня по време на събрание на 30 март.

Кметът на града Стамен Гешев подчерта, че ако процедурата не бъде стопирана, всякакви дейности по улиците и парка на града трябва да се преустановят. Изпратени са писма до всички заинтересовани страни. До момента 16 от тях, повечето – фирми и институции, са възразили срещу действията на Националния институт, казват от кметството и обясняват, че през 2016 година от Министерството на културата са получили удостоверение във връзка с реализиране на проект за реконструкция на 4 улици, че те не са и не могат да бъдат недвижима културна ценност. Сега същите тези улици са включени в дългия списък за придобиване на такъв статут.    

Коментар на НИНКН

Според директора на Националния инстиryт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров цел на териториалната програма е да направи оценка на състоянието на недвижимите културни ценности във връзка с актуализацията на Регистъра на недвижимото културно наследство, предвидена е в Закона за културното наследство (ЗКН) и се провежда поетапно в цялата страна. Изпълнението й е започнало едновременно в 5 населени места, сред които е и град Баня. Към декември 2022 г. в регистьра са включени 8 недвижими културни ценности в града, като 4 от тях са в аварийно техническо състояние. За тях не са предприети никакви мерки за укрепване и опазване, както и за осиryряване на безопасноспа на гражданите.

При обходите експертите са установили още 4 обекта, които притежават висок потенциал като носители на историческата памет на града: Специализирана болница за рехабилитация (3 сгради), лесопарк „Калето“, павирана улична мрежа и Царска жп гара и предгаров площад.

Националният институт за недвижимо кулryрно наследство е уведомил Община Карлово, че започва производство по издаване на индивидуален административен акт за тези 4 обекта. Уведомлението е изпратено и на на всички заинтересовани лица (собственици, концесионери) и организации, както и на заявителя, като дава възможност на всеки да се запознае с преписката и издирените материали по всяко време.

Два от 4-те обекта са разположени в територията на археологически недвижими културни ценности с категория национално значение. Те са защитени от закона и в момента, тъй като инвестиционните инициативи за всички обекти на тази територия, независимо от индивидуалния им статут, преминават през съгласуване по реда и условията на 3КН.  Директорът на НИНКН подчертава, че уведомлението не спира инвестиционните инициативи, а привлича вниманието върху тяхната ценност.

Когато цялата информация и документация бъдат систематизирани, НИНКН ще представи доклада с резултатите пред гражданите на град Баня, заявява още арх. Петьр Петров. 

ОЩЕ НОВИНИ

Младежката програма на WWF България посвещава новия си семестър на търсене на зелени иновации, технологии и решения

Младежката програма на WWF България посвещава новия си семестър на търсене на зелени иновации, технологии и решения

Семестърът е седмият в образователната програма Panda Labs на природозащитната организация и привлича млади хора с интереси към опазването на околната среда и предприемачеството

МОСВ получи научния доклад, основа за инициативата за възстановяване състоянието на градските реки

МОСВ получи научния доклад, основа за инициативата за възстановяване състоянието на градските реки

Инициативата на бившия вече министър Юлиян Попов започна с фокус върху реките на София

Започва поставянето на новата временна инсталация в Градската градина в София на мястото на бившия Мавзолей

Започва поставянето на новата временна инсталация в Градската градина в София на мястото на бившия Мавзолей

В пространството е предвидена и програма от тематични събития в рамките на целия период, за който проектът ще остане в градската среда

С дебат и лекции представят културното наследство на Сливен

С дебат и лекции представят културното наследство на Сливен

Събитието ще се проведе в международния ден за опазване паметниците на културата - 18 април

Община Горна Оряховица ще предлага на инвеститори свободни парцели в града, предвидени за жилищно строителство

Община Горна Оряховица ще предлага на инвеститори свободни парцели в града, предвидени за жилищно строителство

Парцелите са с площ от около 1 000 кв. м всеки и са разположени по улиците „Юрий Гагарин“, „Георги Бошнаков“ и „Васил Левски“