След ремонт къщата на ул. "Искър" 18 в столичния район "Оборище" ще стане център за култура, изкуство и образование
Другите одобрени граждански предложения са озеленяване на паркинг, места за сядане за трудноподвижни хора, зелени пространства по тротоари и интерактивен музей в градска среда
На 8 декември миналата година приключи гласуването за граждански бюджети. То беше осъществено чрез платформата „Решава София”, като своя глас дадоха 11 589 жители на Столична община. Идеите на гражданите бяха разделени в две категории, като бяха получени над 450 проектни предложения. Едната категория е за общоградски проекти, а другата – за районни граждански проекти. Всеки от 24-те района на столицата получава до 200 000 лева, като за район "Оборище“ са класирани следните проекти:
Създаване на център за култура, изкуство и образование в къщата на ул. "Искър" 18
Проектът ще събере библиотека, изложбена зала, кафене и място за срещи, споделяне на истории и образование. За целта къщата общинска собственост ще трябва да се ремонтира и реновира интериорно, както и след това да се обзаведе. Действията ще се осъществят, като се вземе под внимание нейната историческа стойност и архитектурни характеристики.
Източник: Kvartal Festival
Проектиране и озеленяване на паркинг близо до административната сграда на район „Оборище“
Идеята включва засаждане на нова растителност и озеленяване покрай границата на имота, затревяване и засаждане на растителност на бетоновите паркинг елементи, изолиране при изграждането на отделните паркоместа, чрез предварително полагане на хумусен слой в отворите им.
Изграждане на единични места за сядане по тротоари извън парковите зони за подпомагане на трудноподвижни хора
За подобряване на градската среда се предвижда и озеленяване. Козирките на съоръженията ще дават възможност за поставяне на слънчеви панели, които да се използват за зареждане на мобилни устройства. Местата за сядане ще са изградени на модулен принцип, давайки възможност не само за лесното им монтиране на различни места, но и монтирането им по двойки или групи.
Изграждане на зелени пространства с вечнозелени и многогодишни растения на празни бетонови тротоарни пространства
По този начин ще се подобри качеството на въздуха, ще се осигурят по-ниски температури през горещите дни и по-приятна градска среда. Чрез премахването на неизползваемите бетонови повърхности се увеличава и биологично активната площ. Предвиждат се нови пейки, кошчета за отпадък и метални декоративни градински огради. Местата за целта не се уточняват.
Създаване на интерактивни музеи в градска среда с цел популяризиране живота на български жени будителки
Проектът цели организиране на поп-ъп изложба, с която да се представят животът и делата на знаменитите български жени, допринесли за изграждането на българското общество след Освобождението и формирането на демократични ценности.